6 września 2019

Wybory - twój obowiązek oraz szansa na normalne życie

Przez cały okres trwania bloga powstrzymywałem się od postów politycznych, uznając, że nie jest to miejsce na takie teksty. Tym razem nie mam wyjścia. W październiku zdecydujemy, czy transseksualiści będą traktowani jak zwykli obywatele czy zboczony element do usunięcia, o dostępności lekarzy-diagnostów nie mówiąc.

Wszyscy wiemy, jak PiS podchodzi do LGBT+. Ustawy anty-LGBT+, dotacje dla dyskryminujących organizacji, niezdrowe łączenie państwa z kościołem, zaprzeczanie wieloletnim osiągnięciom nauki w zakresie seksuologii i psychiatrii, ograniczanie dostępu do informacji o profilaktyce zdrowia seksualnego... Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy trzykrotnie wplątałem się przypadkiem w akcje anty-LGBT+ w jednym z największych miast w Polsce - co wcześniej zdarzało się raz na kilka lat. Stoimy na krawędzi wylecenia z UE. Zagraniczne media powoli przestają się zastanawiać "czy Polska wyleci z UE", a zaczynają pytać "Kiedy Polska wyleci z UE". Wystarczy szybki przegląd artykułów czy wiadomości, żeby zobaczyć, że przejmują się sytuacją w naszym kraju bardziej niż spora część Polaków.

W ostatnich wyborach na sejm PiS otrzymał 37,58% głosów, czyli najwięcej ze wszystkich zgłoszonych partii. Uważa się, że to dowód na to, że większość Polaków głosuje na PiS. A wiecie jak jest w rzeczywistości? Nie "większość Polaków", ale "większość głosujących Polaków". W wyborach parlamentarnych w 2015 uprawnionych do głosowania było 30629150 osób. Na PiS oddało głos 5 711 687 osób, czyli zaledwie 18,6% uprawnionych! A to oznacza, że gdyby osoby z podejściem "I tak nie ma na kogo głosować, więc nie idę na wybory" oddały głos na kogokolwiek, procentowa przewaga PiSu nie miałaby żadnych szans. Elektorat PiSu jest zmotywowany i poszedł na wybory, to pozostali wyborcy dali ciała. Osoby, które nie poszły na wybory, w pewnym sensie zagłosowały właśnie na nich.

Pamiętajcie również, że sondaże są jedną z metod namawiania do głosowania na daną partię. Przykładowo sondaże często przeprowadzane są w godzinach pracy urzędów na telefony domowe. Kto jest wtedy w domu? W większości osoby starsze lub niepracujące, czyli elektorat PiSu. Nie dajcie się wkręcić w "Twój głos i tak nic nie zmieni, bo my wygramy".

Poniżej znajdziecie informacje, jak przystąpić do wyborów, także kiedy ma się jeszcze babskie dane. Nie namawiam, na jaką partię macie zagłosować, zachowuję swoje poglądy dla siebie (oprócz oczywistej niechęci do PiSu i ich dyskryminacyjnych akcji). Głosujcie zgodnie z własnymi preferencjami. Nie pozwólmy jednak, aby zdelegalizowano nas ustawą - i to tylko dlatego, że nie chciało nam się zakreślić kawałka papieru.

Twój głos ma realne znaczenie w funkcjonowaniu państwa. Nie głosując, wspierasz partię, której interesy mogą być zupełnie sprzeczne z twoimi.

Terminarz

Wybory parlamentarne odbędą się 13. października 2019r. (niedziela) w godz. 7:00 - 21:00.

  • Dopisywanie się do rejestru za granicą (na stałe): do 22. września
  • Dopisywanie się do listy za granicą (jednorazowo): do 10. października
  • Dopisywanie się do listy poza "swoją" miejscowością w kraju: do 8. października
  • Uzyskanie zaświadczenia o prawach wyborczych ze "swojego" obwodu: do 11. października
  • Niepełnosprawni (st. znaczny i umiarkowany): do 30. września można zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego, do 4. października można wnioskować o akt pełnomocnictwa
  • Służby mundurowe: w dniach 22.-30. września należy złożyć wniosek o dopisanie do listy w miejscu odbywania służby
  • Osoby 75+: do 4. października można wnioskować o akt pełnomocnictwa

Głosowanie

Głosować może każdy pełnoletnia osoba (urodziny najpóźniej w dniu głosowania) z czynnym prawem wyborczym. Jeśli nikt ci go nie odebrał, to jako obywatel masz je automatycznie od dnia ukończenia 18r.ż. Jeśli zamierzasz głosować w miejscu zameldowania stałego, to nie musisz niczego zgłaszać, po prostu idziesz do "swojego" lokalu wyborczego z aktualnym dokumentem potwierdzającym tożsamość (musi mieć zdjęcie; najlepiej dowód lub paszport). Jeśli przeprowadzałeś się lub nigdy nie miałeś meldunku, to sprawdź, gdzie jesteś wpisany i w razie potrzeby zgłoś się do lokalnej listy. Meldunek czasowy niczego nie zmienia.

Jeśli przebywasz w szpitalu, domu pomocy społecznej lub więzieniu, zostaniesz przypisany do ich listy wyborczej. Jeśli potrzebujesz pomocy w dotarciu do sali z głosowaniem (np. jesteś świeżo po operacji), zgłoś prośbę do personelu dzień lub dwa wcześniej. Zdarzyło mi się kiedyś leżeć w szpitalu w trakcie wyborów i wyglądało to zupełnie jak w zwykłym lokalu wyborczym, tyle że wyborcy byli w piżamach i dresach ;)

Zmiana obwodu

Jeśli z jakichś powodów nie możesz lub nie chcesz głosować w miejscu, do którego cię automatycznie przypisano, możesz wnioskować zmianę obwodu - na stałe lub jednorazowo. Jeśli chcesz zmienić obwód jednorazowo, masz dwie opcje do wyboru: zapisać się do innej listy wyborczej lub pobrać zaświadczenie o prawie wyborczym ze "swojego" obwodu. Obie sprawy załatwisz w urzędzie gminy (w dużych miastach jest to urząd miasta, za granicą konsulat), przepisać się możesz także przez internet. Jeśli zdecydujesz się na przepisanie, w dniu wyborów musisz zgłosić się do wybranego przez ciebie obwodu, nie masz możliwości głosować w poprzednim obwodzie lub innym miejscu. Jeśli weźmiesz zaświadczenie, możesz głosować w dowolnym miejscu. Zobacz, co musisz przygotować i jak wygląda procedura. Jeśli chcesz zmienić obwód na stałe, złóż wniosek o wpis do rejestru wyborców, również w urzędzie gminy (miasta, konsulacie).

Uwaga: wpis do rejestru zajmuje trochę czasu, więc jeśli chcesz załatwić coś na szybko zaraz przed wyborami, wybierz opcję jednorazowego dopisania do listy, a rejestr ogarnij już na spokojnie po wyborach.

Ważny głos vs. nieważny głos

Aby twój głos był ważny, powinieneś postawić jednego iksa w okienku przy jednym nazwisku. Ważne, aby iks przecinał się wewnątrz okienka, inaczej nie będzie potraktowany jako prawidłowy znaczek (wyobraź sobie, że widzisz tylko tę kratkę i nigdzie poza nią nie możesz pisać).  Możesz postawić więcej iksów wśród kandydatów tej samej listy, jeśli chcesz oddać głos ogólnie partii, a nie konkretnej osobie, ale jeśli nie jesteś pewny, jak to zrobić, nie kombinuj. Twój głos i tak trafi do tej partii, niezależnie od tego, ile osób w niej zaznaczysz, a możesz go przypadkiem unieważnić.

Jednym ze sposobów wyrażania dezaprobaty dla aktualnej sytuacji politycznej jest oddanie nieważnego głosu. Fakt, niedojrzałe pod kątem postawy obywatelskiej, ale zdecydowanie lepsze niż olanie wyborów, kiedy ktoś nie naprawdę nie jest przekonany do choćby jednego kandydata. Wszystkie głosy są oczywiście anonimowe, więc nie musisz się martwić, że ktoś będzie cię za to ścigał. Bardzo, bardzo ważne jest, aby nigdy nie wrzucać do urny pustej karty! Znajomy, który zatrudniał się w komisjach wyborczych, opowiadał mi kiedyś, co się z takimi kartami dzieje... Wiadomo, większość pracowników komisji zapewne jest uczciwa, ale po co ryzykować. Do niedawna najpopularniejszą metodą było stawianie dodatkowych iksów - od niedawna nie zawsze oznacza to unieważnienie głosu.
Głos oddany w wyborach uznany jest za ważny, jeśli wyborca zaznaczy "X" w kratce obok nazwiska jednego kandydata z jednej listy wyborczej. Głos ważny liczy się także, jeśli glosujący zaznaczy na karcie głosowania znak "X" obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z tej samej listy. Wtedy głos oddawany jest na wskazaną listę i przyznawany jest temu kandydatowi, którego nazwisko znajduje się wyżej na liście danego ugrupowania. Głos jest ważny także wtedy, gdy wyborca odda głos na jedną listę i kandydata, który został skreślony - wtedy głos przypisany zostaje nie do kandydata tylko całej listy.

Głos nieważny uznawany jest wtedy, gdy na karcie do głosowania wyborca postawi znak "X" obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z rożnych list partii politycznych. (x)
Wszelkie dopiski, rysunki, przekreślenia itp. dokonane przez wyborcę poza kratką obok nazwiska kandydata nie wpływają na ważność głosu, w tym również postawienie dodatkowego znaku "X" poza kratkami. Jeżeli przy nazwisku jednego z kandydatów postawiony będzie prawidłowy znak graficzny reprezentujący głos, to wszelkie dopiski dokonane w kratkach obok nazwisk innych kandydatów, ale niezawierające przynajmniej dwóch przecinających się linii, także nie wpłyną na ważność głosu. (x)
Za znak "X" zostaną uznane zarówno dwie linie przecinające się w obrębie kratki obok nazwiska wybranego kandydata, układające się w literę X, jak i w znak plus (+) czy krzyżyk i inne podobne. Nawet jeżeli przecinających się linii będzie więcej, to głos pozostanie ważny. (x)

Głosowanie a transseksualizm

Niektórzy transi rezygnują z głosowania, ponieważ muszą tam pokazać dowód. Niesłusznie. Jest kilka sposobów na obejście niezmienionych dokumentów:
  1. Aktualne zdjęcie, które nie pozostawia wątpliwości, co do właściciela dokumentu
    Komisja nie powinna czytać twoich danych na głos, jeśli zdjęcie oddaje twój obecny wygląd. Listy wyborców są częściowo zasłonięte, więc nikt inny nie zobaczy twojego nazwiska.
  2. Zmiana obwodu
    Nawet jeśli nie masz innego powodu dla zmiany obwodu, możesz zrobić to tylko po to, żeby w miejscu zamieszkania nie zobaczono twoich dokumentów. Przenieść możesz się na drugi koniec miasta lub do innej miejscowości. Możesz zrobić z tego przyjemną, niedzielną wycieczkę . ;)
  3. Głosowanie na odległość lub przez pełnomocnika
    Jeśli jesteś niepełnosprawny w stopniu znacznym lub umiarkowanym, możesz skorzystać z opcji głosowania przez pełnomocnika lub korespondencyjnie, dzięki czemu tylko pełnomocnik lub poczta będą wiedzieli, jakie masz dane. Pamiętaj, żeby wybrać na pełnomocnika kogoś zaufanego - nie chcesz przecież, żeby zużył twój głos na inną partię niż wybrałeś.

Przydatne linki:
Wyszukiwarka obwodowych komisji wyborczych (gdzie pójść na głosowanie)

Pamiętaj, nie idąc na głosowanie nadal dokonujesz wyboru.
Chcesz zmian w Polsce? Bez głosowania to niemożliwe!

3 komentarze:

  1. Na ostatnich wyborach okazało się, że na liście wyborczej były moje stare dane (zmianę danych wprowadziłem w 2017 roku po wygranej sprawie sądowej) i jednocześnie nowe. Gdy poinformowałem komisję przedstawiając wyrok sądowy i pismo z urzędu stanu cywilnego usłyszałem, że nic z tym nie zrobią bo takie dane otrzymali z urzędu statystycznego. Nie wykreślili złych danych i sam miałem to prostować po wyborach... Dla mnie to było jawną manipulacją wyborczą, bo chociażby po peselu powinno wyjść, że dana osoba nie istnieje. Widać urząd statystyczny ma to w nosie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy po zmianie danych też jest zmiana PESELU ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli zmiana danych spowodowana jest zmianą płci metrykalnej, to tak (w PESELu jest oznaczenie płci). Jeśli zmieniasz tylko dane w urzędzie (bez sądowej zmiany płci), to PESEL zostaje po staremu.

      Usuń

Ze względu na zamknięcie bloga komentarze dostępne wyłącznie dla autora i moderatorów.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.