5 stycznia 2019

Transowe grupy na Facebooku - prywatność i reguły

Na Facebooku można znaleźć wiele grup dla osób trans i niebinarnych. Są to zarówno "grupy wsparcia", jak i "zwykłe" grupy, mające na celu dzielenie się łatwiejszymi sposobami na życie czy branżowym humorem. Nie wszyscy jednak chcą, aby informacja o dołączeniu do tego typu grupy trafiła do ich znajomych - niezależnie od tego, czy żyją jako kobieta, czy jako mężczyzna. Dzisiaj przyjrzymy się, do jakich grup można bezpiecznie dołączyć bez obaw o prywatność, a jakich lepiej unikać.


Po co mi taka grupa?

Facebook łączy różnych ludzi, którzy normalnie by się nie poznali. Można to wykorzystać do innych celów niż tylko przesyłanie memów i kłótnie w komentarzach. Dzięki takim grupom użytkownicy mają świadomość, jak wiele jest osób w podobnej sytuacji, jak radzą sobie z problemami, a także przekonują się, że normalne życie jest w pełni możliwe. Jeśli nie wiesz, jak wybrnąć z trudnej sytuacji, możesz zadać szybkie pytanie, a ktoś z grupy na pewno będzie znał odpowiedź. Jest to także miejsce - dla wielu osób jedyne - gdzie możesz żyć jako ty, bez krytyki i uprzedzeń.

Zachęcam do zapoznania się z postem o negatywnych zjawiskach w transowej społeczności, dzięki któremu łatwiej unikniesz toksycznych użytkowników.

Jak sprawdzić typ grupy?

Dwa najprostsze sposoby na sprawdzenie prywatności grup to:
  1. Po wejściu w grupę możesz sprawdzić jej prywatność bezpośrednio pod nazwą w górnym lewym rogu.

  1. Po najechaniu na avatar/nazwę grupy pojawi się dymek z podglądem najważniejszych informacji, w tym ustawień prywatności.


Grupy otwarte

Pierwszym z omawianych typów grup są grupy otwarte. Mają najniższy stopnień zabezpieczeń prywatności i każdy może zobaczyć zarówno treść (posty, pliki, zdjęcia), jak i członków. Ten typ nie daje żadnego zabezpieczenia przez szpiegowaniem profilu, każdy może zobaczyć, co napisałeś. Zdecydowanie nie polecam, jeśli ktoś stara się ukrywać swój transseksualizm lub zainteresowanie tematami LGBT+. Powiadomienia o dołączeniu lub postach mogą wyskakiwać znajomym na tablicach, nawet jeśli oni sami nie są zainteresowani grupą.


Grupy zamknięte

Najpopularniejszy typ grup o nieco delikatniejszej tematyce. Zabezpiecza posty przed przeglądaniem przez osoby spoza grupy, nie pozwala na przeglądanie członków, a jeśli ustawienia prywatności profilu użytkownika są odpowiednio skonfigurowane, nie wyświetla żadnych powiadomień znajomym. Jest to dość bezpieczny typ, choć osoby ekstremalnie unikające jakichkolwiek podejrzeń powinny wybierać grupy o neutralnych nazwach lub nazwane akronimami.


Grupy tajne

To najbezpieczniejszy typ grupy, można do niej śmiało dołączać bez obaw o wyałtowanie. To, co jest jej największym plusem jest niestety także wielkim utrudnieniem w szukaniu - tajna grupa nie jest wyświetlana ani przez wyszukiwarkę Facebooka, ani w przypadku znacznej większości wyszukiwań Google. Dostać się można poprzez zaproszenie od osoby, która już jest członkiem, a i tak większość tajnych grup nakłada ograniczenia (np. można zapraszać innych dopiero po sześciu miesiącach od dołączenia). Jedno jest pewne, jeśli uda ci się w końcu taką grupę znaleźć, twoje posty są w niej tak bezpieczne, jak to tylko możliwe na portalu społecznościowym. Powiadomienia nie wyskakują znajomym na tablicy, nie mogą oni sprawdzić członków grupy, nie dołączą bez zaproszenia.



Pytania na wstępie

Większość grup o wrażliwej tematyce zadaje pytania osobom, które chcą dołączyć. Nie przejmuj się tym. Ich głównym celem jest rozpoznanie ludzi z uprzedzeniami i trolli. Odpowiedz na pytania krótko, ale szczerze. Jeśli nie znasz odpowiedzi (np. nie znasz jakiegoś skrótu lub nazwy) albo nie jesteś pewny (np. kiedy zapytają o płeć/orientację), nie bój się o tym wspomnieć. Lepiej przyznać się do niewiedzy lub niepewności niż wymyślać lub kopiować suchy tekst z internetu.

Wynoszenie treści poza grupę

Jak to często w sieci bywa, screeny rozmów i postów wychodzą poza grupy. Poniżej przedstawiam podstawowe, umowne zasady, których należy przestrzegać, zapisując się do jakiejkolwiek społeczności. Jeśli kiedykolwiek będziesz mieć wątpliwości, zastanów się, czy chciałbyś, aby to samo zrobiono z twoim profilem/postem. Czy chciałbyś, aby obcy ludzie rozsyłali sobie twoje zdjęcia z dopiskiem, że jesteś trans? Czy chciałbyś, żeby naśmiewali się z błędu, jaki zrobiłeś w tekście? Z pewnością nie. Dzięki przestrzeganiu tych umownych zasad w grupach LGBT+, zmniejszamy ryzyko przemocy i tworzymy bezpieczną przestrzeń do dzielenia się problemami.
  • Grupy otwarte
    Z tych grup w zasadzie nie trzeba nic wynosić, samo wychodzi. Można po prostu udostępnić post (jako własny lub jako wiadomość do innego użytkownika). Nie ma żadnych specjalnych ograniczeń, ponieważ każdy użytkownik Facebooka ma dostęp do treści z takiej grupy.
  • Grupy zamknięte
    Przyjęło się, że wszelkie treści publikowane w zamkniętych grupach powinny w nich pozostać. Jeśli już koniecznie ktoś chce się czymś podzielić dalej, powinien obowiązkowo wymazać wszelkie dane, mogące naprowadzić na autora posta (imię, nazwisko, zdjęcia - nie tylko twarzy, lokalizację, charakterystyczne cechy lub wydarzenia itd.).
  • Grupy tajne
    Z tych grup absolutnie się niczego nie wynosi, nawet jeśli bardzo korci. Użytkownicy często otwierają się w swoich postach, uspokojeni poczuciem bezpieczeństwa, jakie dają im ustawienia grupy. Nie należy niszczyć tej atmosfery podbieraniem treści. Jeśli chęć kontaktu nie została jasno wyrażona na grupie, zazwyczaj nie nawiązuje się rozmów poza nią (np. w Messengerze). Ma to na celu ukrycie wrażliwych tematów przed przypadkowymi oczami za ramieniem.
Pamiętaj o tym także podczas dodawania swoich znajomych jako nowych członków. Nawet jeśli dobrze się z nimi dogadujesz i wobec ciebie są w porządku, mogą nie być odpowiednim materiałem na członka danej grupy.

Własna grupa

Jeśli nie jesteś w moderacji lub administracji grupy, prawdopodobnie nie będziesz mieć wpływu na stopień zabezpieczeń. Zdarzaly się sytuacje - choć w przypadku grup LGBT+ niezwykle rzadko -  że admin bez słowa ustawiał słabsze zabezpieczenia już w trakcie istnienia grupy, przez co jej treść stawała się widoczna dla innych. Aktualnie zmiany zabezpieczeń są wysyłane jako klasyczne powiadomienie, każdy członek ma zatem szansę na wypisanie się lub usunięcie swoich postów nim dotrze do nich grono obcych (lub jego znajomi). Jeśli chcesz mieć pełną władzę na tym, co widzą ludzie spoza grupy i kto jest przyjmowany, zawsze możesz założyć własną i pozwolić jej rosnąć. Pamiętaj, aby ustalić sprawiedliwe reguły i kontrolować publikowane przez innych treści.

_________________
Pomóż autorowi

5 komentarzy:

  1. Czyli z zamknietych grup żadne powiadomienia "na zewnątrz" nie wychodzą? Przydatne.
    Ostatnio się właśnie zastanawiałem, czy do jakiejś nie dołączyć, ale nie byłem pewien czy np. nie wyświetli się komuś to, co bym tam pisał/komentował.
    To teraz pozostaje jakąś znaleźć.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla osób troszczących się o powiadomienia: jeśli dołącza się nawet do ZAMKNIĘTEJ grupy, znajomi DOSTAJĄ powiadomienie, że się dołączyło!

    OdpowiedzUsuń
  3. Grabieżco czy Twój ask żyje?

    OdpowiedzUsuń
  4. Żyjesz grabieżco?

    OdpowiedzUsuń
  5. Grabieżco, wróć :(

    OdpowiedzUsuń

Ze względu na zamknięcie bloga komentarze dostępne wyłącznie dla autora i moderatorów.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.