7 września 2019

Przeprowadzka

Zarówno fejs i messenger, jak i kilka innych stron/aplikacji ma coraz częściej problem ze słowem "transseksualizm" w linku mojego bloga. Przez cząstkę "seks" na wszelki wypadek blokuje link jako porno. Dlatego następne posty będziecie mogli przeczytać już pod NOWYM ADRESEM. Może kiedyś zdecyduję się wreszcie dokończyć stronę internetową i być trochę bardziej niezależnym, ale na razie zostajemy na starym, dobrym Bloggerze, choć z "przyzwoitym" adresem.

Stary blog zostaje jak jest, żeby nie mieszać w linkach ani sobie, ani innym blogerom - posty i komentarze nadal będą dostępne. Można go traktować jak zabytkowe skrzydło dużej uczelni - było tu od początku, nadal działa, ale większość zajęć odbywa się w nowoczesnych salach. ;)

6 września 2019

Wybory - twój obowiązek oraz szansa na normalne życie

Przez cały okres trwania bloga powstrzymywałem się od postów politycznych, uznając, że nie jest to miejsce na takie teksty. Tym razem nie mam wyjścia. W październiku zdecydujemy, czy transseksualiści będą traktowani jak zwykli obywatele czy zboczony element do usunięcia, o dostępności lekarzy-diagnostów nie mówiąc.

Wszyscy wiemy, jak PiS podchodzi do LGBT+. Ustawy anty-LGBT+, dotacje dla dyskryminujących organizacji, niezdrowe łączenie państwa z kościołem, zaprzeczanie wieloletnim osiągnięciom nauki w zakresie seksuologii i psychiatrii, ograniczanie dostępu do informacji o profilaktyce zdrowia seksualnego... Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy trzykrotnie wplątałem się przypadkiem w akcje anty-LGBT+ w jednym z największych miast w Polsce - co wcześniej zdarzało się raz na kilka lat. Stoimy na krawędzi wylecenia z UE. Zagraniczne media powoli przestają się zastanawiać "czy Polska wyleci z UE", a zaczynają pytać "Kiedy Polska wyleci z UE". Wystarczy szybki przegląd artykułów czy wiadomości, żeby zobaczyć, że przejmują się sytuacją w naszym kraju bardziej niż spora część Polaków.

W ostatnich wyborach na sejm PiS otrzymał 37,58% głosów, czyli najwięcej ze wszystkich zgłoszonych partii. Uważa się, że to dowód na to, że większość Polaków głosuje na PiS. A wiecie jak jest w rzeczywistości? Nie "większość Polaków", ale "większość głosujących Polaków". W wyborach parlamentarnych w 2015 uprawnionych do głosowania było 30629150 osób. Na PiS oddało głos 5 711 687 osób, czyli zaledwie 18,6% uprawnionych! A to oznacza, że gdyby osoby z podejściem "I tak nie ma na kogo głosować, więc nie idę na wybory" oddały głos na kogokolwiek, procentowa przewaga PiSu nie miałaby żadnych szans. Elektorat PiSu jest zmotywowany i poszedł na wybory, to pozostali wyborcy dali ciała. Osoby, które nie poszły na wybory, w pewnym sensie zagłosowały właśnie na nich.

Pamiętajcie również, że sondaże są jedną z metod namawiania do głosowania na daną partię. Przykładowo sondaże często przeprowadzane są w godzinach pracy urzędów na telefony domowe. Kto jest wtedy w domu? W większości osoby starsze lub niepracujące, czyli elektorat PiSu. Nie dajcie się wkręcić w "Twój głos i tak nic nie zmieni, bo my wygramy".

Poniżej znajdziecie informacje, jak przystąpić do wyborów, także kiedy ma się jeszcze babskie dane. Nie namawiam, na jaką partię macie zagłosować, zachowuję swoje poglądy dla siebie (oprócz oczywistej niechęci do PiSu i ich dyskryminacyjnych akcji). Głosujcie zgodnie z własnymi preferencjami. Nie pozwólmy jednak, aby zdelegalizowano nas ustawą - i to tylko dlatego, że nie chciało nam się zakreślić kawałka papieru.

Twój głos ma realne znaczenie w funkcjonowaniu państwa. Nie głosując, wspierasz partię, której interesy mogą być zupełnie sprzeczne z twoimi.

29 sierpnia 2019

Transseksualista na imprezie

Na potrzeby tego posta zdefiniujmy "imprezę" jako spotkanie towarzyskie w gronie większym niż cztery osoby, często w pośrednim otoczeniu tłumu obcych. Oczywiście wiem, że można się świetnie bawić w mniejszej grupie, ale nie o takich sytuacjach jest ten tekst. Przyjrzymy się najczęstszym scenariuszom imprez, starając się znaleźć najlepsze taktyki przetrwania dla niewyałtowanych i tych w "fazie przejściowej".


12 czerwca 2019

Osoby niebinarne - jakiej są płci?

Na bloga trafia sporo osób, które nie są transseksualistami K/M. Część z nich to osoby niebinarne (non-binary, enby). Dzisiejszy post zostanie poświęcony właśnie im. Z góry uprzedzam, że jestem klasycznym przypadkiem transa, więc mogę nie rozumieć wszystkich aspektów niebinarności - jeśli zauważycie błędy, śmiało poprawiajcie. Jednocześnie miejcie na uwadze, że wśród osób niebinarnych panuje o wiele większa różnorodność niż wśród innych płci. To, co dla jednego nb jest naturalne, dla innego może być nie do zaakceptowania. W końcu wszyscy jesteśmy ludźmi i mamy różne preferencje.


11 czerwca 2019

Aktualności

Blog miał dłuższą, niezapowiedzianą zresztą, przerwę. Mam dużo zdrowotnych spraw do ogarnięcia i ledwo starcza mi energii na życie, a co dopiero pisanie. Postanowiłem jednak do niego wrócić. ;) Posty będą rzadziej niż za czasu mojej poprzedniej aktywności, ale na pewno pojawi się coś przynajmniej raz lub dwa w miesiącu. Jeśli będę się dobrze czuć, to będę wrzucał więcej, ale na razie musimy zadowolić tym minimum. ;)

Co się u Was działo przed ten czas? Czy pojawiły się nowe transowe problemy i "trendy"? ;) Jakie macie oczekiwania względem nowych postów (poza częstotliwością oczywiście)?

Trzymajcie się!
Grabieżca

P.S. Razem z niebinarnym znajomym postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym możecie anonimowo zadać dowolne pytanie na temat transpłciowości, życia codziennego osoby trans/nb lub poszukać rozwiązania na konkretny problem, tak trochę w stylu "Drogie Bravo..." ;) Coraz więcej osób niebinarnych postanawia żyć w zgodzie ze sobą zamiast wmuszać się w etykietkę transa k/m - i słusznie! Teraz macie okazję poradzić się osoby znającej temat z własnego doświadczenia. :)

5 stycznia 2019

Transowe grupy na Facebooku - prywatność i reguły

Na Facebooku można znaleźć wiele grup dla osób trans i niebinarnych. Są to zarówno "grupy wsparcia", jak i "zwykłe" grupy, mające na celu dzielenie się łatwiejszymi sposobami na życie czy branżowym humorem. Nie wszyscy jednak chcą, aby informacja o dołączeniu do tego typu grupy trafiła do ich znajomych - niezależnie od tego, czy żyją jako kobieta, czy jako mężczyzna. Dzisiaj przyjrzymy się, do jakich grup można bezpiecznie dołączyć bez obaw o prywatność, a jakich lepiej unikać.