Niski wzrost jest utrapieniem większości transseksualistów. Jako że sam jestem dość niski, w pełni rozumiem frustrację z tym związaną. Bycie wysokim jest jedną z najbardziej pożądanych cech u mężczyzny, zwłaszcza z punktu widzenia kobiet. Dzisiaj zajmiemy się powracającym tematem rośnięcia na hormonach.
UWAGA! Wszelkie kopiowanie treści bloga bez mojej zgody będę uważał za kradzież. Wszystkie poniższe teksty (o ile nie napisano inaczej) są tylko i wyłącznie mojego autorstwa. Cytując lub tworząc własny tekst na podstawie mojego, koniecznie zamieść źródło, tj.: http://transseksualizm.blogspot.com/
Czytasz starą część bloga, na której już nie pojawiają się aktualizacje. Żeby zobaczyć nowe posty, zajrzyj na nowy adres.
25 marca 2017
19 marca 2017
Transseksualizm K/M: standardowe operacje
Proces zmiany płci
to nie tylko operacje, są one jednak jej najbardziej charakterystycznym
elementem. Typowe leczenie operacyjne można podzielić na trzy etapy:
usunięcie piersi, usunięcie macicy z przydatkami, korekta genitaliów.
Dzisiaj przyjrzymy się, jak wyglądają poszczególne zabiegi.
Na
początek wspomnę, że operacji zazwyczaj nie wykonuje się u osób
niepełnoletnich. Ma to związek z ich nadal rozwijającym się organizmem.
Tak jak w przypadku operacji plastycznej nosa, tak i w tym wypadku
dorastanie może popsuć efekty operacji i konieczna będzie korekta, czyli
druga, a czasem i trzecia operacja. Jak widać, bezpieczniej jest
zaczekać te kilka lat i przejść jedną operację - mniejsze ryzyko
zdrowotne, mniej blizn, mniej bólu. Zdarzają się przypadki, kiedy
chirurg każe poczekać nawet osobie pełnoletniej, mając na uwadze stan
jej organizmu. Ponadto druga i trzecia operacja mogą zostać wykonane
wyłącznie u osoby z męską płcią metrykalną, a jej zmiana jest możliwa
dopiero po osiemnastce.
18 marca 2017
Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?
Wizyta u ginekologa to nie zawsze wydarzenie związane z diagnozą transseksualizmu, ale często bywa jednym z jej elementów. Jako posiadacz układu rodnego, musisz uświadomić sobie, że twoim obowiązkiem jest zadbanie o stan także i tych narządów. Jasne, nie jest to jakaś super wizja, ale tak długo, jak będziesz miał macicę, pochwę czy wargi sromowe, tak długo podlegasz kontroli ginekologicznej. Wiele osób próbuje zasłonić się przed tym - zazwyczaj przykrym - obowiązkiem argumentami typu "a matka/znajoma pielęgniarka/kuzynka/przyjaciółka nigdy nie była u gina i jest okej", "inni transi nie mieli badania ginekologicznego i wszystko jakoś robią po kolei", "dobrze się czuję, nie mam po co chodzić". Cóż, jest to zwyczajnie nieodpowiedzialne i pokazuje pewną niedojrzałość. Jeśli jesteś gotowy poddać się leczeniu hormonalnemu/operacyjnemu, to bądź gotowy na wszystkie jego aspekty, nie tylko te przyjemne. To samo w przypadku osób gotowych do życia z kobiecym ciałem. Więcej na ten temat możecie przeczytać w poście o "obowiązkowej" histerektomii.
17 marca 2017
Stereotyp "tru transa" w praktyce
Dostałem na facebooku wiadomość, w której zacytowano mi wpis z Niebieskiego Forum. Jako że już nie korzystam, nie jestem w stanie się zalogować, żeby podać dokładny link (jeśli ktoś zna źródło, niech poda w komentarzu). Do wiadomości wklejony został w całości, ale najbardziej przeraziły mnie poniższe fragmenty. Niebieskie Forum jest niezłym źródłem informacji dla transów, aczkolwiek przy tym tekście czuję silną potrzebę wyjaśnienia sprawy. Jest to doskonały przykład na zagrożenia płynące ze strony transseksualnej braci.
11 marca 2017
Coming-out w formie listu
Coming out (dalej CO) jest dla wielu osób trudnym, stresującym przeżyciem. Niepewność co do reakcji otoczenia, utrata głosu w najważniejszej chwili,pustka w głowie... Jeśli twój rozmówca jest przy tym gwałtowny lub negatywnie nastawiony, z CO może się zrobić niezła wtopa. Jest jednak bardzo prosty sposób, aby jasno wyrazić swoje myśli: napisanie listu. Nawet wściekła lub zgorszona osoba doczyta taki list do końca, a co za tym idzie, lepiej zrozumie twoją sytuację i może nawet zmieni zdanie. W liście masz szansę na napisanie rzeczy, które normalnie nie przeszłyby ci przez gardło. Wystarczy podrzucić kopertę/kartkę i zmyć się z miejsca zbrodni na parę godzin. Sposób przyda się nie tylko transom k/m, ale każdemu, kto czuje potrzebę CO w dowolnej sprawie (płeć, orientacja, religia...). Przyjrzyjmy się, jak to zrobić.
5 marca 2017
Dodatkowa wersja bloga dla Waszych bliskich
Ze względu na duże zainteresowanie uruchomiłem siostrzanego bloga, Instrukcję Obsługi Transseksualisty. Na razie szału nie ma, ale z czasem będę wrzucał coraz więcej. Chętnie też poznam pomysły wasze i waszych bliskich. Wyobraźcie sobie, że zamiast tłumaczyć coś drżącym głosem, możecie podesłać link do strony i uciec na pół godziny z domu. ;) O czym byłby taki tekst? Co chcielibyście, żebym wyjaśnił "nie-transom"? :)
4 marca 2017
Moja córka chce być chłopakiem
Skoro
trafiliście na tego bloga, zgaduję, że Wasze dziecko raz czy drugi
przebąknęło coś o zmianie płci. zaczęło dziwnie wyglądać lub usłyszeliście
coś, co Was zaalarmowało. Sytuacja może Was niepokoić, złościć, a nawet
zawstydzać - reakcji jest wiele. Nastolatki przechodzą różne dziwne fazy
w swoim życiu, nie da się tego ukryć. Pomysł zmiany płci może być jedną
z takich faz. Ale co jeśli nie jest? Czy jesteście gotowi przyjąć do
świadomości, że macie syna zamiast córki? Czy też będziecie walczyć i
spróbujecie wytłuc córce pomysł z głowy? Zakładam, że każdy rodzic, nawet
jeśli tego nie umie okazać, chce dla swojego dziecka jak najlepiej.
Poniższe informacje pomogą Wam szczęśliwie przejść przez płciowy
"kryzys".
Subskrybuj:
Posty (Atom)