UWAGA! Wszelkie kopiowanie treści bloga bez mojej zgody będę uważał za kradzież. Wszystkie poniższe teksty (o ile nie napisano inaczej) są tylko i wyłącznie mojego autorstwa. Cytując lub tworząc własny tekst na podstawie mojego, koniecznie zamieść źródło, tj.: http://transseksualizm.blogspot.com/

Czytasz starą część bloga, na której już nie pojawiają się aktualizacje. Żeby zobaczyć nowe posty, zajrzyj na nowy adres.

30 grudnia 2017

Okres a paker i męska bielizna

Okres może utrudniać życie nie tylko pod kątem samopoczucia, ale także z czysto praktycznych powodów. Produkty higieniczne projektowane są tak, aby pasowały do damskiej bielizny, co może wywołać konsternację u osób, które decydują się przejść na męskie ubrania. Wątpliwości może budzić także higiena "pakowania" podczas okresu, zwłaszcza kiedy używa się podpasek. 

Dzisiaj spróbujemy przyjrzeć się dostępnym rozwiązaniom, zarówno w wersjach na luzie, jak i "maczo".

24 grudnia 2017

Wesołych świąt!

Z okazji tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia, życzę Wam, Panowie, Panie i Pozostali, abyście byli w stanie żyć zgodnie z samym sobą. Żebyście odnaleźli siebie i czuli się z tym dobrze. Żebyście mieli siłę i motywację do przejścia przez rzetelną diagnostykę, coming outy oraz wszystko, co tylko stanie na Waszej drodze. Pamiętajcie, że choć na początku ogrom zmiany płci może przytłaczać, w praktyce wszystko to jakoś samo z czasem idzie do przodu. Szczęścia, powodzenia i miłości do samego siebie! :)

23 grudnia 2017

Rodzaje zabezpieczeń na okres - zestawienie

Kiedy lata temu miałem zajęcia z edukacji seksualnej, wspominano jedynie o jednorazowych puchatych podpaskach i topornych tamponach. Dzisiaj osoby miesiączkujące mają o wiele szerszy wybór. Warto się zapoznać z ofertą dostępną na rynku oraz przemyśleć wady i zalety konkretnych produktów, aby następnie wybrać ten, który ułatwi nam codzienne życie. U transów oprócz wygody i bezpieczeństwa ma znaczenie także stopień łatwości, z jaką można "przemycić" dany produkt w męskiej toalecie czy na biwaku. Przyjrzyjmy się różnym metodom zabezpieczeń, analizując ich przydatność.

19 grudnia 2017

Przydatne Aski

W tym poście zebrałem pytania z Aska, które uznałem za przydatne lub które dotyczą ciągle powracających tematów. Nie są to wszystkie dobre pytania, bo nie dokopywałem się do końca archiwum. W miarę przybywania pytań będę dodawał kolejne pozycje. Osoby, które nie wiedzą, o co chodzi, odsyłam do Aska Grabieżcy, na którym możecie zapytać o dowolną sprawę.

Jednocześnie zachęcam do komentowania pod postami zamiast pytania na Asku, jeśli wątpliwości narodziły się w trakcie czytania. Dzięki temu informacje będą pogrupowane tematycznie i każdy będzie mógł do nich dotrzeć. Komentarze, tak samo jak Ask, mają opcję anonimowego wpisu.

16 grudnia 2017

Strój galowy (wizytowy)

Poruszany już przeze mnie temat stroju galowego (wizytowego, oficjalnego, biurowego) powraca jak bumerang co większe święto oraz wraz z rozpoczęciem i zakończeniem roku szkolnego. Chodzi oczywiście o osoby, które nie żyją jeszcze w pełni jako mężczyzna. Postanowiłem napisać nowy post, choć stara wersja postu o galówce nadal coś tam wnosi. Przyjrzymy się kilku sytuacjom: kiedy jesteś przed coming outem, kiedy jesteś po coming outcie, ale jeszcze nie do końca wypada nosić się po męsku oraz kiedy chcesz wyglądać jak najbardziej męsko bez noszenia stricte męskich ubrań.

I na początek przypomnienie ciuchowej zasady: jeśli nie potrafisz określić "płci" ubrania bez patrzenia na metkę, to inni też nie są w stanie. Dzięki temu możesz swobodnie korzystać z bogactwa damskich i uniseksowych ubrań, np. spodni, które będą lepiej pasować na biodrzastych transów oraz nie będą wywoływać konfliktów w rodzinie czy dress code'owych szkołach.

9 grudnia 2017

Jak dbać o pakera?

Kiedy wybrałeś i kupiłeś swój pierwszy paker, warto żebyś o niego właściwie dbał. Odpowiednia pielęgnacja wydłuża żywotność produktu oraz sprawia, że jego użytkowanie jest przyjemniejsze. Nie potrzeba wcale drogich i specjalistycznych akcesoriów, wystarczy systematyczność i dbałość o higienę. Przyjrzyjmy się pakerowemu BHP.


2 grudnia 2017

Jak zrobić zastrzyk z testosteronem?

Kiedyś wrzuciłem małą demonstrację robienia zastrzyku, ale uznałem, że czas ją odświeżyć i ulepszyć, a także dodać kilka wskazówek. Pamiętajcie, że jestem samoukiem i swoją wiedzę zdobyłem w trakcie licznych pobytów w szpitalach i od znajomego ratownika; nie przeszedłem szkolenia z pielęgniarką. Jeśli więc lekarz, pielęgniarka czy inny pracownik medyczny powie wam, że powinniście zastrzyki robić inaczej, to ich posłuchajcie.


Przy okazji możecie zaobserwować jak długość paznokci wpływa na passing, jeśli chodzi o same dłonie. ;) Ostatnio rozwaliłem ostatnią obcinaczkę i ciągle zapominam kupić nową, więc do zdjęć pozuję z pięknie zapuszczonymi pazurami.

25 listopada 2017

Jak maskować biodra i uda?

Figura w typie gruszki jest stereotypowo przypisywana kobietom. Nic zatem dziwnego, że transi chcą się pozbyć szerokich bioder i obfitych ud. Istnieje kilka sposobów na zamaskowanie niechcianych krągłości, zaczynając od doboru odpowiednich ubrań na specjalistycznej bieliźnie kończąc. Wbrew pozorom ćwiczenia nie zawsze są dobrym wyjściem, zwłaszcza, kiedy waga jest w normie.


Oczywiście inaczej wygląda sytuacja, kiedy winowajcą jest tkanka tłuszczowa, którą można spalić, a inaczej, kiedy na drodze stoi kość. Na szczęście na wszystko znajdzie się sposób.

18 listopada 2017

Transseksualizm a ślub kościelny


W naszym kraju ślub kościelny ma duże znaczenie. Większość Polaków jest ochrzczonych, figurują więc w księgach kościelnych. Transseksualizm nie jest jednak uznawany przez Kościół katolicki, a to oznacza, że transseksualista po zmianie płci nie może wziąć ślubu kościelnego z kobietą (z mężczyzną oczywiście też nie, bo prawnie jest mężczyzną). O ślubie kościelnym pisałem już w poście o ślubach i adopcji, dzisiaj rozwinę temat bardziej szczegółowo. Nie jestem katolikiem, ale informacje pochodzą z wiarygodnych źródeł: od znajomego księdza, świeckiego członka organizacji katolickiej oraz siostry zakonnej, która regularnie odwiedzała moją przyjaciółkę.

Poniższe informacje odnoszą się głownie do Kościoła katolickiego w Polsce, ale weźcie pod uwagę, że wytyczne dla KK w różnych krajach są w większości przypadków takie same, nawet jeśli kraj jest bardziej tolerancyjny (np. państwo dopuszcza śluby par jednopłciowych). Prawo "zwykłe" a kościelne to dwa różne rodzaje.

17 listopada 2017

Czy lekarz rodzinny może przepisać mi testosteron?

Pytanie to powraca do mnie nieustannie, mimo, że tłumaczyłem już sprawę w poście o zdobywaniu recepty na testosteron oraz w niezliczonych pytaniach na Asku. Postanowiłem napisać ten post, bardziej jasno i dobitnie, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jeśli zostałeś tutaj odesłany bez słowa wyjaśnienia, oznacza to, że jesteś kolejną osobą, która zadaje mi identyczne pytanie i nie chciałem powtarzać w kółko tego samego

11 listopada 2017

Coming out w formie rozmowy

Mogliście już przeczytać o przeprawie z rodzicami oraz pisaniu listów ałtujących, dzisiaj o ogólnym coming oucie w formie rozmowy. Jest to najbardziej uniwersalna forma, którą można zastosować wobec każdego: rodziców, partnera/ki, pracodawcy, nauczyciela, przyjaciół... Choć czasem dochodzi do niego spontanicznie, zazwyczaj mamy pewną władzę nad jego przebiegiem.

Poniżej parę wskazówek, jak przeprowadzić tego typu rozmowę, aby obie strony wyszły z niej w całości. ;)

4 listopada 2017

Jak wybrać pierwszy paker?

Pisałem już o dobieraniu pierwszego bindera, dzisiaj natomiast będzie o pakerach. Paker to nazwa profesjonalnego wypychacza do bielizny, nadającego kroczu prawdziwie męski wygląd. Może służyć jedynie do wypełniania bokserek, ale dostępne są także wersje z dodatkowymi funkcjami, np. sikania na stojąco lub penetracji. Oczywiście nie każdy trans czuje potrzebę używania tego typu zabawek - i wcale nie musi. Jeśli jednak chciałbyś spróbować, zapoznaj się z informacjami poniżej.

Uwaga! Post zawiera zdjęcia sztucznych penisów!

28 października 2017

Testosteron i alkohol

Dzisiaj odpowiemy na jedno z powracających pytań: czy w trakcie leczenia testosteronem mogę pić alkohol? Jak wiadomo, leki i alkohol to poważna sprawa, dlatego dobrze jest wiedzieć, na co można sobie pozwolić. Bo cóż to za przyjemność usiąść do piwa, kiedy z tyłu głowy zastanawiasz się, czy właśnie nie niszczysz połowy swojej wątroby?


21 października 2017

Czy przez transseksualizm mogę trafić do psychiatryka?

Post zainspirowany tym pytaniem na Asku.

Transseksualizm ma swój symbol w ICD-10 (Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych) w kategorii "Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania". Część osób, zwłaszcza ci, którzy nigdy nie mieli styczności z psychiatrą, boją się, że może to być podstawą do przymusowego leczenia. Dzisiaj dowiemy się, jak to wygląda w praktyce.


17 lipca 2017

Opóźnienie

Jak mogliście zauważyć, skończyły mi się posty w kolejce do publikowania. Aktualnie jestem na nowych, silnych lekach przeciwbólowych, przez co nie potrafię skupić się na dość długo, żeby napisać dłuższy tekst plus miałem kolejny wylew do oczu. Piszę więc posty po kawałku i nie wyrabiam się na cotygodniowe aktualizacje. Proszę was zatem o cierpliwość.



UPDATE: Ze względu na fakt, że współlokatorzy zabierają na wyjazd sprzęt i internet, kontakt ze mną będzie możliwy dopiero we wrześniu. Przez ten czas na spokojnie napiszę parę tekstów, więc po wakacjach ruszymy z nowymi postami. Do zobaczenia!

1 lipca 2017

Jak ukryć dane w przelewie?

W dobie zakupów przez internet, oddawania pożyczonych pieniędzy na konto oraz potwierdzania tożsamości przelewem babskie dane mogą wejść w paradę. Na szczęście z pomocą przychodzi nam relikt przeszłości, na który często narzekamy, a który w tej sytuacji ratuje nam odwłok. Dzisiaj o omijaniu oficjalnych danych przy przelewaniu pieniędzy.


24 czerwca 2017

Gdzie zgłosić skargę na specjalistę?

Parę tygodni temu dowiedzieliśmy się, czego nie powinien robić diagnosta. Bycie uważnym może was uchronić przed utratą czasu i pieniędzy, a w skrajnych przypadkach - uszczerbkiem na zdrowiu. Niewielu pacjentów wie, że poza wystawieniem siarczystej opinii w internecie może zrobić coś więcej. Dzisiaj omówimy, gdzie zgłosić problem, kiedy specjalista złamie zasady.


18 czerwca 2017

Jak zamawiać na zagranicznych stronach - przykład (gc2b)

Ze względu na powracające wątpliwości dotyczące zamawiania z zagranicznych stron oraz konkretne pytanie o tę stronę na Asku, wrzucam kolejny przykład. Wcześniej mieliście okazję zapoznać się z przykładem FtM Essentials, dzisiaj gc2b. Jak będziecie mogli zauważyć, procedura niewiele różni się pomiędzy sklepami. Polecam przypomnieć sobie także instrukcję zamawiania i płacenia na zagranicznych stronach internetowych.

17 czerwca 2017

Jak wybrać pierwszy binder?

Lato miało w tym roku późny start, ale upały dopadają nas coraz częściej. Oznacza to dla transów jedno: widoczne spod samej koszulki cycki. Jedni ratują się sposobami na ukrywanie bez spłaszczaka, inni samoróbkami... Dzisiaj skupimy się na tych, którzy decydują się na kupno bindera.

Czym tak w ogóle jest binder? Binder to specjalnie zaprojektowany element garderoby, który pomaga ukryć piersi, dociskając je do klatki piersiowej. Najczęściej ma formę opaski, kamizelki lub podkoszulki.


10 czerwca 2017

Zmiany po histerektomii - relacja Grabieżcy + zdjęcia

W momencie pisania tego posta mija prawie dwa i pół miesiąca od mojej "dwójki" (a dokładnie dwa miesiące i tydzień). Około półtora miesiąca przed operacją mój endokrynolog zmniejszył mi dawkę testosteronu na najmniejszą możliwą, jeśli chodzi o testosteron w zastrzykach, podejrzewam, że miało to wpływ na natężenie zmian, jakich doświadczam po operacji. Jeśli ktoś jeszcze nie zapoznał się z relacją z operacji, to polecam przeczytać przed przejściem do dalszej części posta.

6 czerwca 2017

Zmiana numeru konta

Wszystkim, którzy pomogli i pomagają mi przeżyć kolejne miesiące bardzo dziękuję. Nawet najmniejsza wpłata jest dla mnie dużą pomocą. Nie przepraszajcie, że wysyłacie tylko kilka złotych - dla mnie to dużo znaczy. Za te parę złotych mogę kupić sobie jakieś warzywo na obiad lub ser na chleb. Wasza pomoc jest nieoceniona i serdecznie wam za nią dziękuję. Przede mną ciąg dalszy leczenia oczu i prawdopodobnie trudna operacja, także trzymajcie kciuki.

Na wszelki wypadek przypomnę, że w tym miesiącu zmieniłem numer konta (żeby wasze pieniądze nigdzie nie uciekły). Nowy jest podany w zakładce Pomóż Grabieżcy.

3 czerwca 2017

Niechciana strona korekty płci

Jak mogliście dotychczas zauważyć, blog jest utrzymywany raczej w pozytywnym nastroju. Łatwego życia nie mam, ale jakoś w nim trwam i wierzę, że inni także są w stanie o siebie zadbać. Myślę jednak, że potrzebny nam jest jeden post, który pokaże także negatywną stronę transseksualizmu. Nie chcę was zniechęcać, ale uważam, że będzie wam łatwiej, kiedy dowiecie się, o co możecie się w przyszłości potknąć. Zapnijcie pasy, przed wami dużo czytania!


Będzie to mój jedyny niemal w całości negatywny post, dlatego jeśli aktualnie jesteś w kiepskiej sytuacji psychicznej, rozważ przełożenie lektury na inną okazję. Jeśli jednak planujesz w najbliższym czasie rozpoczęcie diagnostyki lub leczenia, przeczytaj. Postanowiłem ukazać tutaj wszelkie nieprzyjemne konsekwencje transseksualizmu. Pamiętaj, że nie każda z wymienionych poniżej przeszkód musi wystąpić w twoim przypadku. Bądźmy świadomi, co nam grozi, ale nie popadajmy w panikę.

2 czerwca 2017

Lekarska lista czytelników

Od dzisiaj możecie przeglądać listę specjalistów, do których chodzą/chodzili inni czytelnicy, tj. lekarską listę czytelników. Zachęcam do wypełniania ankiety i dzielenia się swoimi wrażeniami - dzięki nim lista będzie mogła swobodnie rosnąć. Cenne są nie tylko pozytywne wspomnienia na temat seksuologów i psychologów, ale także doświadczenia negatywne i średnie oraz dotyczące lekarzy innych specjalizacji, np. endokrynologów, ginekologów, chirurgów plastycznych itd. Na co dzień do listy możecie się dostać poprzez zakładkę Polecani lekarze z prawej strony bloga. Mam nadzieję, że takie cuś pomoże wam dotrzeć do dobrego specjalisty w waszej okolicy!

29 maja 2017

Negatywny post

W tę sobotę miał być pierwszy i teoretycznie ostatni negatywny post, pokazujący wszystkie niechciane strony transseksualizmu, na jakie można się natknąć przed, w trakcie i po zmianie płci. W ostatniej chwili wywaliłem go z kolejki publikowania, ponieważ nie jestem pewny, czy powinienem go wrzucać. Stad pytanie do Was: czy chcecie tego typu tekst?

Oczywiście jest on opatrzony ostrzeżeniem dla osób w złej kondycji psychicznej i łatwo zniechęcających się, ale nie jestem pewny, czy powinienem go wrzucać, kiedy w necie mamy już tyle zniechęcających przykładów. Głównym celem tego posta miało być ukazanie całości konsekwencji, z jakimi należy się liczyć, podejmując decyzję o zmianie płci. Jak część czytelników mogła zauważyć, staram się nadać blogowi bardziej pozytywny wydźwięk, ale oczywiście nie jestem ślepy na kijowe aspekty transseksualizmu, z jakimi spotykałem się i spotykam się nadal w codziennym życiu. I właśnie te kijowe sprawy chciałem ukazać.

Taki stos nieciekawych zniechęcaczy może skutecznie przygnieść początkującą osobę, która dopiero zabiera się do coming-outu czy układania planu zmiany (nie mówiąc o tych, którzy są na etapie godzenia się z własną płcią). Jeśli ktoś utknął gdzieś w trakcie tranzycji, też nie poczuje się lepiej. Z drugiej strony patrząc, pokazywanie jedynie pozytywnych aspektów zmiany płci jest w moim odczuciu pewnym oszustwem i nie przygotowuje na rozczarowania i wysiłek, z jakimi spotyka się każdy trans. To jak wysyłanie turysty w obcasach na górską wycieczkę.

Także jak myślicie, przyda się Wam taki post?

20 maja 2017

Czego nie powinien robić diagnosta?

Lekarzy w Polsce jest wielu. Seksuologów i psychologów już mniej, ale da się trafić po kilku w każdym dużym mieście. Jak wiesz z poprzednich postów, nie musisz szukać swojego diagnosty wyłącznie wśród "branżowych" specjalistów. Dzięki temu nie dość, że odpada ci koszt obcowania ze sławą (im bardziej znany lekarz tym więcej sobie życzy), to możesz sporo zaoszczędzić na dojazdach. Jasne, trzeba trochę podzwonić, trochę popytać, trochę poczytać na portalach dla pacjentów, ale zysk jest wart wysiłku.

Choć zdecydowana większość lekarzy - branżowych, niebranżowych - pragnie twojego zdrowia, są ludzie, którym bardziej będzie zależało na pieniądzach lub podkreśleniu własnych poglądów. Szukając specjalisty miej do nich zaufanie, jednocześnie będąc wrażliwym na jakiekolwiek alarmujące sygnały. Dzisiaj przyjrzymy się, co powinno wzbudzić twoją podejrzliwość.


15 maja 2017

13 maja 2017

Elementy diagnostyki transseksualizmu

Poprawnie przeprowadzona diagnostyka ma na celu wykluczenie innych schorzeń, mogących powodować męskie poczucie płci, oraz sprawdzenie, czy pacjent jest gotowy na tak poważne zmiany (zarówno psychicznie, jak i fizycznie). O swojej płci decyduje sam pacjent. Lekarz sprawdza, czy nic innego nie wchodzi w grę (np. interseksualizm, zaburzenia hormonalne, traumy), a kiedy organizm i psychika są okej, wydaje opinię o transseksualizmie. Nie ma na chwilę obecną diagnostyki, która pozwoliłaby zbadać bezpośrednio transseksualizm, dlatego bada się wszystko dookoła. Z tego powodu bardzo ważne jest dzielenie się wszystkimi wątpliwościami i odczuciami związanymi z płcią, męskością/kobiecością, relacjami z innymi ludźmi oraz dalszym życiem. Jeśli jesteś transseksualny, wątpliwości te nie wpłyną na opinię końcową. Jeśli jednak twoje męskie poczucie płci wynika z czegoś innego, są one bardzo cenną wskazówką dla specjalisty. Od razu uspokajam - nikt nigdy nie będzie zmuszał cię do życia jako kobieta, nawet jeśli okaże się, że nie jesteś transseksualistą. Nie na tym polega pomoc. Zatem bez obaw. Dzisiaj przyjrzymy się elementom poprawnej, pełnej diagnostyki.

6 maja 2017

Jak przekonać rodziców do transseksualizmu?

Kiedy podchody i coming out masz już za sobą, przychodzi chwila, w której dowiadujesz się, jakie stanowisko wobec transseksualizmu zajmą twoi rodzice. Możesz mieć szczęście i twoi rodzice od razu zdecydują się na aktywną pomoc. Co zrobić, jeśli jednak staną po drugiej stronie barykady? Obojętność, otwarta wrogość, zbywanie... Mogą reagować różnie. Ile rodzin, tyle reakcji. Przyjrzyjmy się, co zrobić, żeby ich przekonać do planu zmiany płci.

23 kwietnia 2017

Chwila oddechu

Blog, mejl, fejs i ask mają przerwę na dwa tygodnie (następny post 6.05.). Potrzebuję chwili bez zajmowania się transowymi sprawami.

Ważna sprawa: udzielajcie się na blogu. Odwiedza go 500-700 osób dziennie, jednak mam mały odzew z waszej strony. Trochę mejli, trochę pytań na asku, ale na blogu posucha. Utrudnia mi to dostosowywanie treści do zapotrzebowania oraz zwyczajnie zniechęca do pisania. To tak, jakby gadać do ściany, będąc obserwowanym przez milczący tłum. Podobało się? Daj znać. Nie podobało się? Napisz, co powinienem zmienić. Nasunęła się jakaś myśl? Podziel się nią. I tak dalej. Nie bardzo widzę entuzjastyczne pisanie postów (a co dopiero publikację filmów), kiedy na sali grają świerszcze. To od was zależy, czy blog będzie rozwijany. Jeśli sytuacja się nie zmieni, prawdopodobnie zostawię go tak, jak jest, ale nie będę już dodawał nowych treści. Pisanie dla samego siebie nie sprawia mi frajdy, a pisanie bez frajdy nie ma sensu.

22 kwietnia 2017

Kuracja testosteronem a menstruacja

Okres jest jedną z najbardziej znienawidzonych żeńskich cech, jakich chcą się pozbyć transseksualiści. Niektórym osobom trans* pozbycie się miesiączki w zupełności wystarcza do szczęśliwego życia, niezależnie czy chcą przejść później operacje, czy nie.  Istnieją dwa sposoby na zatrzymanie okresu: rozpoczęcie terapii hormonalnej lub przyjmowanie leków, wpływających na hormony. Blokery oczywiście zaliczają się do tej drugiej grupy. Dzisiaj dowiemy się, ile trzeba czekać na efekty oraz co może się dziać pomiędzy.

16 kwietnia 2017

Wesołych Świąt!

Z okazji tegorocznej Wielkanocy, życzę Wam - Panowie, Panie i Pozostali - aby Wasza płeć stała się dla Was obiektem do radosnej eksploracji, a otoczenie przyjmowało ją z ciepłem i akceptacją! :)

15 kwietnia 2017

Panhisterektomia - relacja Grabieżcy

Niedawno przeszedłem swoją drugą (lub trzecią, zależy jak liczyć) operację pod kątem zmiany płci, czyli histerektomię całkowitą. Jest to tzw. "dwójka", w czasie której usuwa się macicę z przydatkami. Niestety, jest to dla mnie najgorsze przeżycie szpitalne ze wszystkich kilkudziesięciu w moim życiu oraz z czterech operacji, jakie w ogóle przeszedłem. Miałem inne wskazania do operacji (ginekologiczne), nie tylko sam transseksualizm.


14 kwietnia 2017

Filmy na YouTube

Jak niektórzy czujni czytelnicy wiedzą, od jakiegoś czasu montuję filmy z instrukcjami dla transów i wszystkich zainteresowanych męskim wyglądem. Do publikacji jeszcze daleko (problemy ze wzrokiem i brak komputera nie sprzyjają produkcji), ale jakoś to idzie. Wrzucę je dopiero kiedy będę miał gotowy cały sezon. Jakość filmów oczywiście nie jest powalająca, jako że nie mam dostępu do super-ekstra sprzętu (ile pożyczę, tyle użyję), ale myślę, że i to wystarczy, aby ułatwić wam codzienne życie.


W związku z powyższym proszę was o wypełnienie ankiety na temat treści, jakie chcielibyście zobaczyć w moich filmikach. Jeśli możecie, roześlijcie je swoim trans* znajomym, chciałbym zobaczyć, jakie jest zapotrzebowanie. Dzięki!

13 kwietnia 2017

Dwa lata po mastektomii - zdjęcia

Kilka razy upominaliście się o zdjęcia mojej klaty, zatem proszę, oto one. Poziome ślady, które widać pod klatką, to odciski od deski, nie blizny. Niedługo przed robieniem zdjęcia opierałem się o kant.

Jak widać, skóra pod pachami, zwłaszcza prawą, zostawia wiele do życzenia. Nie byłem na żadnej poprawce, na chwilę obecną nie czuję zbytniego parcia w tym temacie. Najpierw muszę się wygoić po dwójce i schudnąć. Nadal widać też miejsce, w którym "zginał się" cycek (te różowe półkola), choć przy zaroście nie jest to jakoś super widoczne. Do tej pory nie odzyskałem pełnego czucia w klacie i zgaduję, że już nigdy go nie odzyskam. Sutki i ich okolice są nieczułe. Nie reagują też na zimno czy podniecenie. Jak niektórzy pamiętają, były przeszczepiane, więc nie zachowały swoich funkcji. Opis mojej dwuetapowej operacji do znalezienia w starych postach. 

8 kwietnia 2017

Seks podczas okresu

Menstruacja jest często używana jako wymówka od seksu. Bóle brzucha, krew, stan podgorączkowy, humory... To nie nastraja pozytywnie do intymnego kontaktu. Jest jednak wiele kobiet i transów, którzy właśnie wtedy odczuwają niespodziewaną chcicę na seks. Zazwyczaj ma to miejsce po pierwszych dwóch-trzech dniach, kiedy najbardziej nieprzyjemne objawy słabną na sile, ale burza hormonalna nadal dokazuje. Choć w naszej kulturze miesiączka jest traktowana po macoszemu, nie da się ukryć, że prawie każdy posiadacz macicy ma z nią styczność. Zamykanie się w pokoju i owijanie w za duże ciuchy, kiedy ciało daje zdecydowanie inne sygnały, jest niepotrzebne. Dzisiaj przyjrzyjmy się, jak można wykorzystać ten czas do przyjemnych celów.

5 kwietnia 2017

Ponad pół miliona czytelników

Przegapiłem ten radosny moment, ale kilka tysięcy czytelników temu przekroczyliśmy pół miliona nowych wyświetleń! Dziękuję wam za wsparcie i aktywny udział w życiu bloga; mam nadzieję, że moje posty pomagają wszystkim, którzy tego potrzebują! :)

1 kwietnia 2017

Związek małżeński i adopcja dzieci

Zdecydowana większość ludzi pragnie być w związku, sporo osób chce mieć dzieci. Transseksualizm nie sprawia, że musisz z tego zrezygnować. Dzisiaj przyjrzymy się, jak transseksualista może budować swoją rodzinę.

25 marca 2017

Czy na testosteronie urosnę?

Niski wzrost jest utrapieniem większości transseksualistów. Jako że sam jestem dość niski, w pełni rozumiem frustrację z tym związaną. Bycie wysokim jest jedną z najbardziej pożądanych cech u mężczyzny, zwłaszcza z punktu widzenia kobiet. Dzisiaj zajmiemy się powracającym tematem rośnięcia na hormonach.

19 marca 2017

Transseksualizm K/M: standardowe operacje

Proces zmiany płci to nie tylko operacje, są one jednak jej najbardziej charakterystycznym elementem. Typowe leczenie operacyjne można podzielić na trzy etapy: usunięcie piersi, usunięcie macicy z przydatkami, korekta genitaliów. Dzisiaj przyjrzymy się, jak wyglądają poszczególne zabiegi.

Na początek wspomnę, że operacji zazwyczaj nie wykonuje się u osób niepełnoletnich. Ma to związek z ich nadal rozwijającym się organizmem. Tak jak w przypadku operacji plastycznej nosa, tak i w tym wypadku dorastanie może popsuć efekty operacji i konieczna będzie korekta, czyli druga, a czasem i trzecia operacja. Jak widać, bezpieczniej jest zaczekać te kilka lat i przejść jedną operację - mniejsze ryzyko zdrowotne, mniej blizn, mniej bólu. Zdarzają się przypadki, kiedy chirurg każe poczekać nawet osobie pełnoletniej, mając na uwadze stan jej organizmu. Ponadto druga i trzecia operacja mogą zostać wykonane wyłącznie u osoby z męską płcią metrykalną, a jej zmiana jest możliwa dopiero po osiemnastce.

18 marca 2017

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Wizyta u ginekologa to nie zawsze wydarzenie związane z diagnozą transseksualizmu, ale często bywa jednym z jej elementów. Jako posiadacz układu rodnego, musisz uświadomić sobie, że twoim obowiązkiem jest zadbanie o stan także i tych narządów. Jasne, nie jest to jakaś super wizja, ale tak długo, jak będziesz miał macicę, pochwę czy wargi sromowe, tak długo podlegasz kontroli ginekologicznej. Wiele osób próbuje zasłonić się przed tym - zazwyczaj przykrym - obowiązkiem argumentami typu "a matka/znajoma pielęgniarka/kuzynka/przyjaciółka nigdy nie była u gina i jest okej", "inni transi nie mieli badania ginekologicznego i wszystko jakoś robią po kolei", "dobrze się czuję, nie mam po co chodzić". Cóż, jest to zwyczajnie nieodpowiedzialne i pokazuje pewną niedojrzałość. Jeśli jesteś gotowy poddać się leczeniu hormonalnemu/operacyjnemu, to bądź gotowy na wszystkie jego aspekty, nie tylko te przyjemne. To samo w przypadku osób gotowych do życia z kobiecym ciałem. Więcej na ten temat możecie przeczytać w poście o "obowiązkowej" histerektomii.

17 marca 2017

Stereotyp "tru transa" w praktyce

Dostałem na facebooku wiadomość, w której zacytowano mi wpis z Niebieskiego Forum. Jako że już nie korzystam, nie jestem w stanie się zalogować, żeby podać dokładny link (jeśli ktoś zna źródło, niech poda w komentarzu). Do wiadomości wklejony został w całości, ale najbardziej przeraziły mnie poniższe fragmenty. Niebieskie Forum jest niezłym źródłem informacji dla transów, aczkolwiek przy tym tekście czuję silną potrzebę wyjaśnienia sprawy. Jest to doskonały przykład na zagrożenia płynące ze strony transseksualnej braci.

11 marca 2017

Coming-out w formie listu

Coming out (dalej CO) jest dla wielu osób trudnym, stresującym przeżyciem. Niepewność co do reakcji otoczenia, utrata głosu w najważniejszej chwili,pustka w głowie... Jeśli twój rozmówca jest przy tym gwałtowny lub negatywnie nastawiony, z CO może się zrobić niezła wtopa. Jest jednak bardzo prosty sposób, aby jasno wyrazić swoje myśli: napisanie listu. Nawet wściekła lub zgorszona osoba doczyta taki list do końca, a co za tym idzie, lepiej zrozumie twoją sytuację i może nawet zmieni zdanie. W liście masz szansę na napisanie rzeczy, które normalnie nie przeszłyby ci przez gardło. Wystarczy podrzucić kopertę/kartkę i zmyć się z miejsca zbrodni na parę godzin. Sposób przyda się nie tylko transom k/m, ale każdemu, kto czuje potrzebę CO w dowolnej sprawie (płeć, orientacja, religia...). Przyjrzyjmy się, jak to zrobić.

5 marca 2017

Dodatkowa wersja bloga dla Waszych bliskich

Ze względu na duże zainteresowanie uruchomiłem siostrzanego bloga, Instrukcję Obsługi Transseksualisty. Na razie szału nie ma, ale z czasem będę wrzucał coraz więcej. Chętnie też poznam pomysły wasze i waszych bliskich. Wyobraźcie sobie, że zamiast tłumaczyć coś drżącym głosem, możecie podesłać link do strony i uciec na pół godziny z domu. ;) O czym byłby taki tekst? Co chcielibyście, żebym wyjaśnił "nie-transom"? :)

4 marca 2017

Moja córka chce być chłopakiem

Skoro trafiliście na tego bloga, zgaduję, że Wasze dziecko raz czy drugi przebąknęło coś o zmianie płci. zaczęło dziwnie wyglądać lub usłyszeliście coś, co Was zaalarmowało. Sytuacja może Was niepokoić, złościć, a nawet zawstydzać - reakcji jest wiele. Nastolatki przechodzą różne dziwne fazy w swoim życiu, nie da się tego ukryć. Pomysł zmiany płci może być jedną z takich faz. Ale co jeśli nie jest? Czy jesteście gotowi przyjąć do świadomości, że macie syna zamiast córki? Czy też będziecie walczyć i spróbujecie wytłuc córce pomysł z głowy? Zakładam, że każdy rodzic, nawet jeśli tego nie umie okazać, chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Poniższe informacje pomogą Wam szczęśliwie przejść przez płciowy "kryzys".

25 lutego 2017

Operacje: mastektomia.

Mastektomia, czyli usunięcie piersi, należy do jednej z trzech standardowych operacji, wykonywanych u transseksualistów. Zazwyczaj robi się ją jako pierwszą, ponieważ biust dla większości osób jest największym problemem, jeśli chodzi o zmianę wyglądu; z tego powodu nazywa się ją "jedynką".


18 lutego 2017

Kuracja testosteronem u niepełnoletniego pacjenta

Bardzo często słyszę pytanie, czy niepełnoletni może być leczony męskimi hormonami. Może, ale nie w każdym przypadku. Poniżej przyjrzymy się dokładniej, jak sprawa wygląda. Zawczasu przypomnę, że nie jestem lekarzem, jeśli więc specjalista powie wam coś innego, posłuchajcie go lub zasięgnijcie porady u innego lekarza. Druga opinia może być przydatna zwłaszcza kiedy dany diagnosta nie miał wcześniej styczności z transseksualizmem. Może wtedy powtarzać przestarzałe lub nieprawdziwe informacje; kiedyś usłyszałem, że zmiana płci jest możliwa tylko w Warszawie, tylko u ludzi po trzydziestce, a sama diagnostyka kosztuje co najmniej 10 tys. ;)

16 lutego 2017

Aktualności

Radośnie informuję, że odpowiedziałem na mejle, które zalegały mi w skrzynce. Można zatem śmiało pisać nowe wiadomości, a jeśli nie odpisałem do tej pory na jakąś starą, to przypomnijcie się (było tego sporo, do części mogłem się nie dokopać). Przypominam mejla: n.grabiezca@gmail.com

11 lutego 2017

Mity o opinii psychologiczno-seksuologicznej

Wokół diagnostyki transseksualizmu narosło wiele mitów. Transi straszą się nawzajem ostrzeżeniami typu "Nie mów o tym, bo nie dostaniesz dobrej diagnozy!". Prawda jest jednak taka, że wiele z tych "warunków do spełnienia" nie ma żadnych podstaw w medycynie. Każdy stara się wypaść jak najbardziej stereotypowo, mimo że zdecydowana większość z nas do tych stereotypów nie pasuje. Poniżej prezentuję listę mitów, o które potykam się najczęściej. Jeśli znacie inne lub chcecie sprawdzić, czy to, co słyszeliście ma sens, śmiało piszcie w komentarzach.

6 lutego 2017

Zmiana imienia na neutralne płciowo

W jednym we wcześniejszych postów pisałem o zmianie danych przed zmianą płci metrykalnej, sugerując, że męskie imię w urzędzie nie przejdzie, można natomiast spróbować z neutralnym. Wędrując dzisiaj po fejsbuku trafiłem na posta, który świetnie ilustruje, jak taką sprawę załatwić. Post co prawda jest pisany przez osobę interseksualną (z płcią prawną męską - wy w odpowiednich miejscach wstawiacie sobie żeńską), jednak wierzę, że jesteście na tyle sprytni, żeby wykorzystać poniższe informacje jako k/m. Tekst i zdjęcie: Emiele Elektrikos Emieńczyk (oryginalny post). Pisownia oryginalna, zmieniłem tylko formatowanie. Zamieszczam za zgodą Emiele.

5 lutego 2017

Jak zmienić płeć?

Cały proces zmiany płci opisywałem już w jednym ze starych postów, ale dzisiaj powrócę do tematu ze względu na powtarzające się pytania. Przed lekturą tego postu polecam zapoznać się z linkiem z poprzedniego zdania, zwłaszcza początkującym. Czytając skrócony plan zmiany płci możesz czuć się dwojako - zniechęcony lub pełny energii. Jeśli nie możesz się doczekać dalszych informacji, świetnie, zaraz do nich przejdziemy. Jeśli czujesz się przytłoczony, uświadom sobie, że wszystkie te zmiany przebiegają w ciągu wielu lat i nikt nie wymaga od ciebie wskoczenia w maszynę zaraz-teraz. Każdy przechodzi zmiany we własnym tempie i na własny sposób.


4 lutego 2017

Jak wygląda transseksualista nago? (18+)

Wydawać by się mogło, że post o genitaliach transseksualistów wyczerpie ten temat. Dostałem jednak sygnał, że wiele osób nie wyobraża sobie transa w całości, zwłaszcza przed ostatnią operacją. Zarówno cispłciowi (nie-transi), jak i sami kaemowie mają problem z wkomponowaniem cipki w męski wizerunek normalnego faceta. Na szczęście z pomocą przychodzi nam internet, a w nim ludzie, którzy nie wstydzą się swojego nietypowego ciała.

29 stycznia 2017

Przegląd wybranych spłaszczaków (binderów)

Tak jak w poście o sikadłach oraz poście o realistycznych pakerach, tak i tu uraczę was zestawieniem różnych produktów dla transów - tym razem kupnych spłaszczaków, czyli binderów. Kupienie pierwszego bindera to często wielkie wydarzenie, a stres związany z wyborem potrafi zepsuć całą zabawę. Są oczywiście osoby, które całe życie/do operacji jadą na domowych spłaszczakach, stanikach czy półśrodkach i jest to zupełnie normalnie, jednak dzisiaj skupię się na tych, którzy planują wydać trochę pieniędzy na poskramiacze cycków. Aktualnie w polskiej sieci nie można kupić binderów masowo, co najwyżej pojedyncze sztuki od pojedynczych osób, często nielegalnie (samozwańcze sklepy). Butiki z odzieżą erotyczną czasem mają jakiś jeden bidny, zakurzony pas spłaszczający... Czasem sklep dla cosplayerów... Ale to tyle. O wiele sprawniej, taniej i bezpieczniej jest kupić binder z zagranicznej sieci. Nie płaci się przy tym pośrednikowi oraz ma się większe pole manewru przy wymianie/odesłaniu.

22 stycznia 2017

Zmiany w układzie płciowym w trakcie zmiany płci

 "Czy transseksualista ma jądra/prostatę?", "Czy transseksualistki mają okres?" - tego typu pytania stale pojawiają się w liście haseł, po których trafiono na mojego bloga. Podstawowe informacje możecie znaleźć w starym poście, dzisiaj skupię się na wynikach leczenia i operacji.


16 stycznia 2017

Realistyczne protezy penisa

W związku z zainteresowaniem m.in. pod postem o wyglądzie genitaliów transseksualistów poniżej parę informacji o realistycznych protezach penisa i jąder.

Realistyczne protezy nie wzbudzają żadnej sensacji u niezorientowanego obserwatora. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak prawdziwy penis, zazwyczaj obrzezany, ponieważ najłatwiej dostępne modele produkuje się w USA. Najlepsze wykonuje się z kilku warstw silikonu (cyber-skóry) o różnej gęstości, dzięki czemu w dotyku wydaje się, że w mosznie siedzą prawdziwe jądra. Jeśli do tego użyjemy kleju zamiast uprzęży, oszustwo doskonałe gotowe. Istnieją modele jednofunkcyjne, 2w1 i 3w1. Podstawowym zadaniem protezy (czyli inaczej pakera, od ang. packer) jest wypełnienie pustego miejsca w bieliźnie. Wersja 2w1 jest używana do wypychania i seksu lub wypychania i sikania, natomiast 3w1 jest full wypasem i łączy wszystkie powyższe funkcje. Nic zatem dziwnego, że są wybierane przez część transów jako zamiennik "trójki", czyli operacji wytworzenia genitaliów. Są o wiele tańsze niż zabieg, można mieć kilka penisów na różne okazje, używanie ich jest bezpieczniejsze i wolne od powikłań, a efekt wizualny o niebiosa lepszy. Przed nami parę słów o tych chujowych arcydziełach. ;)

12 stycznia 2017

Aktualności

Blog miał chwilę przerwy ze względu na pogorszenie sytuacji z oczami; jakiekolwiek dłuższe pisanie odpadało. Dzięki Waszej pomocy (dziękuję!) udało mi się kupić wszystkie leki i po kilku, niestety bolesnych, zabiegach powoli wracam do pisania. Mejle na razie niestety leżą odłogiem, za dużo tekstu na ekranie jak na razie. Jeśli chcecie ułatwić mi ich odczytywanie, piszcie większą czcionką niż normalnie - będę w stanie szybciej na nie odpowiedzieć. Postaram się utrzymać tempo jednego posta na tydzień, z czasem może osiągnę wyższą średnią. Pojawiła się też szansa na otrzymanie własnego laptopa w ramach bycia kaleką, miałbym więc nieograniczony dostęp do klawiatury. ;)

Dzięki za cierpliwość!

9 stycznia 2017

Jak uzbierać na zmianę płci?

Zmiana płci jest droga, nikt nie ma co do tego wątpliwości. Wizyty lekarskie, badania, leki, sprawa w sądzie, operacje, wymiana garderoby, protezy, spłaszczaki... Gdyby policzyć to wszystko do kupy, wyszłoby kilkadziesiąt tysięcy. Na szczęście wydatki rozkładają się w czasie, mamy więc możliwość zbierania pieniędzy na bieżąco, skupiając się na najbliższym etapie zmiany. Wyjścia są dwa: wygrać w totka lub oszczędzać.

Moim zdaniem najłatwiej jest ludziom bardzo młodym lub starszym ze stałą pracą. Młodzież nie ma wydatków związanych z życiem, a prawo pozwala im podejmować różne dorywcze prace, co razem daje sam zysk. Starsi natomiast mają zazwyczaj wyrobiony budżet, często jakieś oszczędności, są przygotowani do rozsądnego fundowania całego procesu. Nie znaczy to oczywiście, że jeśli jesteś pomiędzy, to masz przekichane - dla ciebie też się znajdzie jakiś sposób. ;)