UWAGA! Wszelkie kopiowanie treści bloga bez mojej zgody będę uważał za kradzież. Wszystkie poniższe teksty (o ile nie napisano inaczej) są tylko i wyłącznie mojego autorstwa. Cytując lub tworząc własny tekst na podstawie mojego, koniecznie zamieść źródło, tj.: http://transseksualizm.blogspot.com/

Czytasz starą część bloga, na której już nie pojawiają się aktualizacje. Żeby zobaczyć nowe posty, zajrzyj na nowy adres.

2 listopada 2015

Skąd bierze się hormony?

Powracające pytanie: skąd mam wziąć hormony? Odpowiedź jest prosta - od lekarza. No okej, ale którego? Już tłumaczę. 

Przed pierwszym zastrzykiem/tabletką
Choć nie powinno do tego dochodzić, czasem lekarze przepisują hormony już na pierwszej wizycie, mimo, że dany trans ma za sobą niewiele badań lub w ogóle nic jeszcze nie robił. Dla własnego dobra nigdy nie bierz hormonów nim nie przejdziesz badania krwi (zwłaszcza pod względem hormonów płciowych) i testów psychologicznych (choćby wstępnych). Czasem - jeśli ktoś weźmie szoty bez badań, zwłaszcza na lewo - konieczne jest odstawienie leku i odczekanie do wyrównania naturalnych hormonów. Dopiero wtedy wykonuje się badania. Nie chcesz tego, zaufaj mi.


Seksuolog
Receptę na hormony najczęściej wypisuje seksuolog. Ale uwaga, nie każdy seksuolog ma do tego uprawnienia. Są dwa typy: seksuolog-lekarz (po medycynie) i seksuolog-psycholog. Tylko lekarz ma prawo wypisać receptę na hormony. W przypadku transów zazwyczaj zajmuje się tym diagnosta, od którego ma się także opinię do sądu. Moment, w którym uzyskuje się hormony, jest różny i zależy od: stanu twojego zdrowia, etapu diagnozy, twojej sytuacji materialnej/rodzinnej/prawnej, zwyczajów lekarza. Nie każdy dostaje hormony w tym samym czasie lub w tej samej dawce, dlatego nie dziw się, że kolega załapał się inaczej niż ty. Prawdopodobnie tylko seksuolog wypisze ci blokery (jako część procesu diagnozowania).

Inni specjaliści
Po pełnym pozytywnym zdiagnozowaniu recepty możesz dostać także od innych specjalistów, np. endokrynologa, ginekologa. Potrzebne do tego będzie zalecenie terapii hormonalnej przez diagnostę (także seksuologa-psychologa) lub zaświadczenie o już przyjmowanych lekach hormonalnych. Polecam pójście do endokrynologa każdemu, kto dostał "standardowe" dawki bez wnikania w faktyczną reakcję organizmu. Branżowi specjaliści mają tendencję do wypisywania leków wg powszechnie zalecanych dawek, które nie zawsze odpowiadają potrzebom organizmu (chyba nie spotkałem nikogo, kto by ich nie zmieniał pod własne ciało).

Lekarz rodzinny (przychodnia) 
Hormony można dostawać także od zwykłego lekarza, do którego się idzie po syrop na kaszel lub skierowanie do innych lekarzy. Wystarczy zaświadczenie od specjalisty o zalecanych/przyjmowanych lekach. Uwaga, takie zaświadczenie trzeba aktualizować co roku, inaczej lekarz rodzinny ma prawo odmówić wypisywania lub refundowania.

Znajomi/internet
Jest też droga, na którą każdy rozsądny człowiek nie powinien wchodzić - znajomi znajomych, internet, "dostawcy" itd. Nigdy nie kupuj lewych hormonów, zwłaszcza przez internet! Sterydy, którymi handluje się m.in. w środowisku kulturystów, często są przeterminowanymi lub podrabianymi środkami. W najlepszym wypadku wstrzykniesz sobie sam olej lub łykniesz witaminy. W gorszym możesz m.in. stracić mięśnie. Wprowadzając niesprawdzone substancje do krwiobiegu, możesz poważnie zaszkodzić swojemu zdrowiu, a nawet życiu! Także w środowisku transów często zdarzają się oferty od oszustów, znających poziom desperacji "współtowarzyszów niedoli". Nigdy nie używaj środka pochodzącego z niepewnego źródła!

Jak wykupić?
Jak każdy inny lek - po prostu dostajesz receptę i idziesz do apteki. Hormony często trzeba zamawiać, dlatego lepiej pójść kilka dni przed planowanym podaniem szota - lek musi dojechać z magazynu.

Podsumowanie
  • Hormony możesz przyjmować dopiero po najważniejszych badaniach krwi. Jeśli lekarz ci ich nie zlecił, zrób je na własną rękę dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa.
  • Nikt nie wypisze ci ich, jeśli nie jesteś w trakcie diagnozy lub jeśli czekasz pomiędzy (zawieszona diagnoza).
  • W trakcie diagnozy może to zrobić wyłącznie diagnosta lub inny specjalista na podstawie kwitka od diagnosty.
  • Po diagnozie receptę może wypisać odpowiedni specjalista, np. endokrynolog, ginekolog, inny seksuolog (na podstawie zalecenia terapii hormonalnej w opinii końcowej).
  • Na podstawie zaświadczenia od specjalisty receptę może wypisać dowolny lekarz, także rodzinny lub niezwiązany z tematem (np. kardiolog).

Więcej informacji:

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Ze względu na zamknięcie bloga komentarze dostępne wyłącznie dla autora i moderatorów.

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.