UWAGA! Wszelkie kopiowanie treści bloga bez mojej zgody będę uważał za kradzież. Wszystkie poniższe teksty (o ile nie napisano inaczej) są tylko i wyłącznie mojego autorstwa. Cytując lub tworząc własny tekst na podstawie mojego, koniecznie zamieść źródło, tj.: http://transseksualizm.blogspot.com/

12 kwietnia 2015

Blokery a hormony

W związku z powracającymi pytaniami o różnicę między blokerami a hormonami poniżej przedstawiam krótkie wyjaśnienie. W tym przypadku będę odnosił się wyłącznie do hormonów płciowych.

Za zgodą rodziców możliwe jest przepisanie zarówno blokerów, jak i hormonów, niepełnoletniemu pacjentowi.

Blokery to środki, które hamują wydzielanie lub wpływ naturalnych hormonów na organizm. Nie nadają nowych cech, a jedynie hamują/blokują powstawanie tych "zaprogramowanych". Najbardziej przydatne w przypadku nastolatków, (zwłaszcza m/k), ponieważ opóźniają efekty dojrzewania typu rozwój piersi/zarostu, zmiany głosu itd.; czasem wydłużają także fazę rośnięcia (wyższy wzrost). U transów po 17/18 r.ż. mają mniej spektakularny efekt, jedną z głównych korzyści jest zatrzymanie okresu. Stosowane najczęściej jako etap przejściowy do hormonów lub w czasie diagnozowania, kiedy nie wiadomo jeszcze, czy dojdzie do podawania hormonów. Są przyciskiem pauzy dla organizmu, a po ich odstawieniu wszystko wraca na swój naturalny tor.

Hormony to środki, które nadają nowe cechy płciowe, np. zarost na twarzy, głębszy głos. Nie skupiają się na wyłączeniu naturalnych cech, ale są na tyle silne, że je "przekrzykują", przez co te pierwsze zanikają. Mają o wiele większy (i częściowo trwały) wpływ na organizm niż blokery. Ich odstawienie musi być nadzorowane przez specjalistę. Zarówno wprowadzenie jak i odstawianie są lekkim szokiem dla organizmu i często wiąże się z nieprzyjemnymi efektami ubocznymi (np. odczucia podobne do menopauzy, świąd skóry, zaburzenia cyklu, problemy z napięciem mięśni). Więcej o hormonach tutaj.

Zazwyczaj stosuje się je osobno na zasadzie albo hormony, albo blokery, choć bywa, że na samym początku terapii specjalista wspomaga hormony kilkoma tygodniami blokerów. Blokery są chętniej przepisywane nastolatkom niż dorosłym, natomiast hormony zwykle trafiają do pełnoletnich.

2 komentarze:

  1. jak za zgodą rodziców to se możesz... narysować te blokery

    OdpowiedzUsuń
  2. Ile kosztują blokery i jak się je podaje?

    OdpowiedzUsuń

Dodawanie komentarzy bez logowania:
"Anonimowy" - komentarz będzie podpisany jako "Anonimowy"
"Nazwa/adres URL" - komentarz będzie podpisany wybranym przez Ciebie nickiem lub imieniem, można dodać inne informacje (opcjonalnie).

PAMIĘTAJ! Po drugiej stronie ekranu siedzi żywy człowiek. Rozmawiajmy, nie walczmy.