UWAGA! Wszelkie kopiowanie treści bloga bez mojej zgody będę uważał za kradzież. Wszystkie poniższe teksty (o ile nie napisano inaczej) są tylko i wyłącznie mojego autorstwa. Cytując lub tworząc własny tekst na podstawie mojego, koniecznie zamieść źródło, tj.: http://transseksualizm.blogspot.com/

Czytasz starą część bloga, na której już nie pojawiają się aktualizacje. Żeby zobaczyć nowe posty, zajrzyj na nowy adres.

Hormony

Formy leku
Dostępne w zastrzykach, tabletkach, żelu, plastrach i implantach. W Polsce głównie w zastrzykach (Omnadren 250, Testosterum Prolongatum), żelu (Androtop) i tabletkach (Undestor).

Testosteron dostępny w Polsce:
Ceny
Oto ceny zebrane z kilku aptek internetowych, żeby dać wam ogólne pojęcie o kosztach leczenia hormonalnego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po dokładniejszych poszukiwaniach uda się wam znaleźć niższe ceny. Pamiętajcie, że zużycie różnych form leków jest inne, więc samo porównanie cen nie wystarcza, żeby określić, który lek się bardziej opłaca (czasem tańszy lek wyjdzie droższej, bo trzeba go kupić więcej niż droższego). Stan na czerwiec 2017
 • doustnie: Undestor (44,23zł), Proviron (27,89 - 54,85zł),
 • domięśniowo: T. prolongatum (31,85 - 49,99zł), Omnadren 250 (49,90 - 74,49zł), Nebido (484,15),
 • przezskórnie: Androtop (183,99 - 238,60zł), Testim (209.99 - 238,99zł).

Zmiany na hormonach 
(przetłumaczone fragmenty stąd):
0-4 miesięcy na tst: zwiększony apetyt, zwiększony popęd seksualny, wzrost łechtaczki, objawy podobne do menopauzy (uderzenia gorąca, suchość pochwy i inne), zatrzymanie okresu, mutacja głosu, zmiana zapachu ciała, zwiększony wzrost mięśni, większa potliwość, trądzik.
5-10 miesięcy na tst: dalsze obniżanie się głosu, widoczny zarost na twarzy, zwiększenie owłosienia ciała, zmiana typu tycia na męski.
11 miesięcy - 5 lat na tst: zakończenie mutacji głosu, ciągła zmiana typu sylwetki, zmiana kształtu twarzy, ewentualne łysienie typu męskiego.

Badania
Jeśli dostałeś hormony już na pierwszej wizycie, obowiązkowo zrób badanie krwi. Dla własnego bezpieczeństwa i dla uniknięcia problemów w przyszłości. Jakich problemów? Na przykład tych w sądzie. Jak udowodnisz, że miałeś normalny poziom hormonów przed pierwszym zastrzykiem i Twój ts nie wynika z zaburzeń hormonalnych, możliwych do wyleczenia i przywrócenia Ci żeńskiej tożsamości? No właśnie. Dlatego warto się zabezpieczyć, nawet jeśli wydaje się to kosztowne i zbędne, odwlekające upragnionego szota. Poniżej wypisałem badania, które moim zdaniem wydają się potrzebne (zerkałem do swoich papierów z diagnozy), ale oczywiście każdy lekarz może zalecić coś innego i wtedy należy się słuchać specjalisty. Ja mogę co najwyżej doradzić, medycznego wykształcenia nie mam i raczej mieć nie będę. Należy zapisać dzień cyklu, w którym było robione badanie (jeśli masz z tym problem, możesz oznaczyć mniej-więcej, np. środek cyklu; pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień okresu).
Absolutne minimum:
- hormony płciowe męskie i żeńskie (info1, info2) - bardzo ważne,
- morfologia krwi pełna (info),
- próby wątrobowe (info) - ważne,
- lipidogram (info)
- badanie moczu (info).
Warto zrobić więcej, jeśli nie ze względu na późniejsze wykorzystanie badań w sądzie, to ze względu na własne bezpieczeństwo. Łatwiej dopasować dawki hormonów, kiedy ma się stare wyniki i można je porównać z aktualnymi. Doradzam także badania ginekologiczne (tradycyjne lub usg przez brzuch), póki wszystko jest jeszcze poza wpływem tst i nie budzi wątpliwości, co do swojego stanu.

Nigdy nie opieraj się na dawkach podawanych w internecie. Jeśli masz wątpliwości, co do dawki, którą zalecił ci lekarz, zapytaj go o to lub zgłoś się do endokrynologa! Każdy organizm reaguje inaczej! To, co sprawdza się dla wielu innych, może być ryzykowne akurat dla ciebie. Pamiętaj, że zbyt duża dawka testosteronu paradoksalnie zwiększa poziom żeńskich hormonów (nadmiar testosteronu przekształca się w estrogeny), a zbyt niska dawka zwyczajnie rozreguluje ci organizm, nie dając upragnionych efektów męskiego wyglądu!

Nigdy nie kupuj lewych hormonów, zwłaszcza przez internet! Sterydy, którymi handluje się m.in. w środowisku kulturystów, często są przeterminowanymi lub podrabianymi środkami. W najlepszym wypadku wstrzykniesz sobie sam olej lub łykniesz witaminy. W gorszym możesz m.in. stracić mięśnie. Wprowadzając niesprawdzone substancje do krwiobiegu, możesz poważnie zaszkodzić swojemu zdrowiu, a nawet życiu! Także w środowisku transów często zdarzają się oferty od oszustów, znających poziom desperacji "współtowarzyszów niedoli". Nigdy nie używaj środka pochodzącego z niepewnego źródła!

Dodatkowe informacje:
Instrukcja zastrzyku domięśniowego
Hormony - najczęstsze pytania  
Post o środkach zwiększających testosteron 
Blokery a hormony 
Skąd bierze się hormony? 
Testosteron a menstruacja

5 komentarzy:

 1. ile kosztują hormony i od czego to zależy???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hormony do zastrzyków kosztują ok. 30-50zł za pudełko, ilość zależy od dawki. Są pakowane po 5 fiolek, więc łatwo policzyć, kiedy już poznasz swoją dawkę. Zazwyczaj zaczyna się od Prolongatum co 7-10 dni lub Omnadrenu co 10-14, a następnie modyfikuje się odpowiednio do reakcji organizmu. Po usunięciu jajników leki podaje się o wiele rzadziej.

   Usuń
 2. Testosteronum prolongatum, zastrzyk 1 na 2 tygodnie: 5 ampułek kosztuje ok.25zł +/- 3 zł zależnie od inflacji :-) Wychodzi ok. 50 zł na pół roku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Proviron to nie jest testo, to bloker

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Lek Proviron-25 uzupełnia niedobór męskich hormonów płciowych - androgenów"
   "Mesterolon - Hormon steroidowy, syntetyczna metylowa pochodna dihydrotestosteronu, wykazujący silne działanie androgenne."

   Usuń

Dodawanie komentarzy bez logowania:
"Anonimowy" - komentarz będzie podpisany jako "Anonimowy"
"Nazwa/adres URL" - komentarz będzie podpisany wybranym przez Ciebie nickiem lub imieniem, można dodać inne informacje (opcjonalnie).

PAMIĘTAJ! Po drugiej stronie ekranu siedzi żywy człowiek. Rozmawiajmy, nie walczmy.