UWAGA! Wszelkie kopiowanie treści bloga bez mojej zgody będę uważał za kradzież. Wszystkie poniższe teksty (o ile nie napisano inaczej) są tylko i wyłącznie mojego autorstwa. Cytując lub tworząc własny tekst na podstawie mojego, koniecznie zamieść źródło, tj.: http://transseksualizm.blogspot.com/

30 października 2015

Spłaszczakowe FAQ

Poniżej prezentuję zestawienie najczęstszych pytań, jakie pojawiają się na temat spłaszczania piersi. Enjoy!Czy binder i spłaszczak to to samo?
Binder to międzynarodowa (angielska zresztą) nazwa na spłaszczak. Zwykle mianem bindera określa się kupne spłaszczaki, natomiast słowo "spłaszczak" odnosi się zarówno do kupnych, jak i szytych własnoręcznie czy zrobionych z czego innego (np. za mały sportowy top).

Jak się mierzyć?
Zwykle zależy od firmy. Uniwersalną instrukcję można znaleźć tutaj.

Gdzie kupić spłaszczak?
Na chwilę obecną w Polsce nie ma żadnego stacjonarnego sklepu, a internetowe działają w kratkę lub tylko na chwilę. Spis sklepów zagranicznych można znaleźć tutaj. W razie potrzeby jestem w stanie pomóc z zamówieniem z zagranicznych stron.

Jaki sposób jest najlepszy dla początkujących?
To zależy od bardzo wielu czynników - wielkości piersi, trybu życia, możliwości finansowych, zdolności manualnych,  "stażu" w byciu transem... Oczywiście najlepiej jest mieć spłaszczak uszyty na własną miarę do tej jednej konkretnej pary cycków. ;) Osobom początkującym, przed coming-outem, rzadko się spłaszczającym lub niepewnym swojej tożsamości polecam używanie ogólnie dostępnych części garderoby w zbyt małych rozmiarach: prostych staników sportowych (przykład1, przykład2), ciasnych podkoszulek, topów "tube" (przykład1, przykład2), topów sportowych (przykład1, przykład2), staników pomniejszających biust. Nie trzeba się z nich tłumaczyć ani ich ukrywać pod szafą, a dobrze dobrane działają jak profesjonalny spłaszczak, nawet na duże piersi. Sam, mimo wyjątkowo dużego cyca, biegałem do sklepu zaopatrzony jedynie w (mocno) za mały top sportowy i lekko luźniejszą koszulkę. Należy pamiętać, że ciuch ma być za mały, ale nie utrudniający oddychanie, ograniczający krążenie lub raniący ciało.

Jak właściwie spłaszczać się bandażem?
Instrukcja znajduje się tutaj.

Czy będę mieć idealnie płaską klatę?
Idealnie płaską klatę mają tylko faceci z nieleczoną krzywicą. Każdemu facetowi - genetycznemu lub trans - coś tam zawsze na klacie odstaje. Ludzie spoza tematu ts generalnie nie analizują każdego detalu twojego torsu. Wiadomo, na początku szczególnie trudno jest się pozbyć wątpliwości lub kompleksów, ale zaufaj mi, z każdym miesiącem czy rokiem będzie cię to obchodziło coraz mniej. Transi z większym stażem często mają kompletnie w nosie, jak wygląda ich klata, byle tylko cycki się nie majtały na wszystkie strony. ;)

Czy to bezpieczne?
Tak, pod warunkiem, że dbasz o podstawowe zasady bezpieczeństwa i higienę. Tutaj znajdziesz więcej informacji.

Co jeśli nie mogę się spłaszczać?
Tutaj i tutaj można znaleźć pomocne info.

Na ile starcza spłaszczak?
To zależy od jego rodzaju, częstotliwości noszenia oraz techniki czyszczenia. Bandaże prane we właściwy sposób starczają na ok. dwa-trzy miesiące, tak samo prowizoryczne, własnoręcznie uszyte spłaszczaki. Lepiej uszyty spłaszczak starcza na pół roku do kilku lat. Kupny binder starcza rok do kilku, o ile jest dobrze dobrany (źle dobrany starcza na pół roku do półtora). Właściwe zakładanie/zdejmowanie, odpowiednie czyszczenie oraz używanie kilku spłaszczaków na zmianę potrafi wydłużyć przydatność nawet o rok lub dwa.

Jakich bandaży używać?
Info o bandażach jest tutaj.

Czy taśma i podklejanie to dobry pomysł?
Tylko jeśli masz naprawdę małe lub duże piersi i używasz delikatnych plastrów do wrażliwej skóry. Piersi wyjątkowo małe można podkleić w bok, dzięki czemu nie trzeba ich płaszczyć niczym innym ("rozsmarowują się" po klatce). Piersi średnie, duże i wielkie można podklejać w bok i/lub górę, aby uniknąć efektu "buły" na środku klaty (zwłaszcza przy ruchliwym trybie życia). Do podklejania można używać wyłącznie delikatnych plastrów z apteki! Żadnych taśm izolacyjnych/klejących czy plastrów tkaninowych. Już nawet po pierwszym użyciu możesz je oderwać razem ze skórą. Najlepiej używaj przylepców włókninowych o szerokości od 5cm do 10cm. Nigdy, ale to nigdy nie oklejaj całych piersi dookoła zamiast bandaża! Nie stosuj plastra bezpośrednio na sutki - jeśli musisz najechać na sutek, podłóż pod plaster kawałek gazy lub chusteczki. Więcej info tutaj.

Jak czyścić spłaszczak?
Instrukcje znajdują się tutaj.
Co stanie się z piersiami przy spłaszczaniu?
Info znajduje się tutaj.

Ile kosztuje profesjonalny spłaszczak?
Mniej wytrzymałe , podstawowe wersje można kupić już za 30zł, jednak w pełni profesjonalne bindery kosztują zazwyczaj kilkaset złotych. Zwykle im większy rozmiar, tym więcej trzeba wydać na binder (więcej materiału, inny materiał niż w lżejszych wersjach, inne zapięcie itd.).

Jak ukryć piersi na basenie?
O spłaszczaniu w wodzie możesz poczytać tutaj.

Jak przeżyć lato w spłaszczaku?
Info znajduje się tutaj.

Jak uszyć własny spłaszczak?
Najłatwiej jest uszyć tubę z pasa elastycznej (małe piersi) lub nieelastycznej (większe piersi) i dorobić jej szelki. Za materiał może służyć stara koszulka, tkany obrus, stara pościel... Więcej info o domowych spłaszczakach tutaj.

Masz więcej pytań? Napisz w komentarzu lub mejlu.

3 komentarze:

  1. Mam prośbę (nie w temacie ;) ), mógłbyś coś zrobić żeby na stronie głównej pojawiała się data pod tytułem notki albo gdzieś pod notką? Bo w tej chwili się nie pojawia i myślę, że to utrudnia czytanie najnowszych (mnie bardzo utrudnia).

    OdpowiedzUsuń

Dodawanie komentarzy bez logowania:
"Anonimowy" - komentarz będzie podpisany jako "Anonimowy"
"Nazwa/adres URL" - komentarz będzie podpisany wybranym przez Ciebie nickiem lub imieniem, można dodać inne informacje (opcjonalnie).

PAMIĘTAJ! Po drugiej stronie ekranu siedzi żywy człowiek. Rozmawiajmy, nie walczmy.