UWAGA! Wszelkie kopiowanie treści bloga bez mojej zgody będę uważał za kradzież. Wszystkie poniższe teksty (o ile nie napisano inaczej) są tylko i wyłącznie mojego autorstwa. Cytując lub tworząc własny tekst na podstawie mojego, koniecznie zamieść źródło, tj.: http://transseksualizm.blogspot.com/

Czytasz starą część bloga, na której już nie pojawiają się aktualizacje. Żeby zobaczyć nowe posty, zajrzyj na nowy adres.

17 listopada 2017

Czy lekarz rodzinny może przepisać mi testosteron?

Pytanie to powraca do mnie nieustannie, mimo, że tłumaczyłem już sprawę w poście o zdobywaniu recepty na testosteron oraz w niezliczonych pytaniach na Asku. Postanowiłem napisać ten post, bardziej jasno i dobitnie, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jeśli zostałeś tutaj odesłany bez słowa wyjaśnienia, oznacza to, że jesteś kolejną osobą, która zadaje mi identyczne pytanie i nie chciałem powtarzać w kółko tego samego

Nim nie zaczniesz diagnostyki, lekarz rodzinny nie przepisze ci testosteronu tak o. Możesz wybić sobie z głowy prośby i błagania, lekarz POZ (rodzinny) nie ma takiego prawa i koniec. Jeśli to zrobi, może nawet stracić prawo do wykonywania zawodu, zwłaszcza jeśli jesteś niepełnoletni. Generalnie lekarze rodzinni mogą przepisywać ograniczoną pulę podstawowych leków (i skierowań na badania), a na wszystko inne potrzebują kwitka od specjalisty - blokery i hormony to właśnie te "kwitkowe" leki.

Jeśli seksuolog/ginekolog/endokrynolog postanowią, że możesz zacząć terapię hormonalną, powinieneś wziąć od nich zaświadczenie o leczeniu. Na jego podstawie lekarz rodzinny będzie mógł przez rok wypisywać ci hormony. Zazwyczaj wypisują dłużej, ale bądź gotowy na to, że być może będziesz musiał donieść nowe zaświadczenie. Tylko z takim zaświadczeniem możesz regularnie zgłaszać się do lekarza POZ po testosteron.

I tutaj najważniejsze. Nie wystarczy jakiekolwiek zaświadczenie, w którym będzie wspomniane, że bierzesz hormony albo wzmianka w opinii psych-seks. Musi to być albo informacja dla lekarza POZ, albo zaświadczenie lekarskie, zawierające obowiązkowo poniższe elementy:
 • pełną nazwę leku, jaki przyjmujesz,
 • dawkę leku (np. 3ml, 50mg, 100mg/1ml),
 • formę podania,
 • częstotliwość przyjmowania.
Dobrze byłoby, gdyby specjalista dodał także informację, kiedy rozpocząłeś leczenie (pierwsza dawka). Zanieś też wyniki badań kontrolnych, które ci robił.


W sytuacji awaryjnej, np. kiedy się zagapiłeś z terminem wizyty u specjalisty lub kiedy pękła ci ostatnia fiolka, możesz pokazać zaświadczenie bez tych informacji lub ksero recepty, ale to zadziała tylko faktycznie raz na jakiś (rzadki) czas. Lekarz POZ przepisze ci wtedy najmniejszą możliwą pojemność leku (fiolkę, blister lub opakowanie), aby zachować ciągłość leczenia do czasu wizyty u specjalisty.

Podsumowując raz na zawsze: tak, lekarz rodzinny może ci przepisywać testosteron, jeśli dostarczysz odpowiednie zaświadczenie z dokładnymi informacjami o leczeniu.

3 komentarze:

 1. Wydaje mi się, że lekarz rodzinny nie jest odpowiedni do tego aby przepisać testosteron.Za takie środki powinien być odpowiedzialny inny lekarz specjalista z którym lekarz rodzinny powinien być w kontakcie w stosunku do takiego pacjenta. I po konsultacji dopiero wtedy, ewentualnie mógłby przepisać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że lekarz rodzinny nie jest w stanie kontrolować terapii. Jednak wizyty u endo bywają rzadkie (np. raz na pół roku, raz na rok), a nie każdy może sobie pozwolić na wykupienie dużej ilości testosteronu na raz (nie każdy lekarz chce wypisywać recepty "ważne od"). W takich przypadkach przydaje się pomoc lekarza rodzinnego, który i tak nie przepisze innej dawki niż zaleca specjalista.

   Usuń
 2. Witam wszystkich zainteresowanych tematem zdrowia, mam dla Was ciekawa stronę. Chciałbym Wam polecić stronę https://cmp.med.pl/cmp-lomianki/ na której znajdziecie ofertę Centrum Medycznego CMP na terenie Warszawy. Świadczą oni usługi medyczne na najwyższym poziomie, dla osób indywidualnych i instytucjonalnych. Według mnie jest możliwe przepisanie testosteronu przez lekarza rodzinnego, po analizie wszystkich badań i braku przeciwwskazań.

  OdpowiedzUsuń

Dodawanie komentarzy bez logowania:
"Anonimowy" - komentarz będzie podpisany jako "Anonimowy"
"Nazwa/adres URL" - komentarz będzie podpisany wybranym przez Ciebie nickiem lub imieniem, można dodać inne informacje (opcjonalnie).

PAMIĘTAJ! Po drugiej stronie ekranu siedzi żywy człowiek. Rozmawiajmy, nie walczmy.