UWAGA! Wszelkie kopiowanie treści bloga bez mojej zgody będę uważał za kradzież. Wszystkie poniższe teksty (o ile nie napisano inaczej) są tylko i wyłącznie mojego autorstwa. Cytując lub tworząc własny tekst na podstawie mojego, koniecznie zamieść źródło, tj.: http://transseksualizm.blogspot.com/

Czytasz starą część bloga, na której już nie pojawiają się aktualizacje. Żeby zobaczyć nowe posty, zajrzyj na nowy adres.

9 maja 2015

Hormony - najczęstsze pytania

Poniżej większy post o hormonach, mający na celu wyjaśnić większość wątpliwości związanych z leczeniem testosteronem. Przed lekturą polecam zajrzeć do postów o środkach zwiększających tst, zmianach w psychice, zmianach w ciele oraz podstrony o hormonach. Skrót "tst" oznacza "testosteron".Czy na hormonach urosnę?
Nie. Za rośnięcie odpowiada głównie hormon wzrostu, a nie hormony płciowe. Zdarza się, że przyjmując tst w młodym wieku, uda się wycisnąć dodatkowe kilka cm z własnego dojrzewania, ale tst sam w sobie tego nie sprawi. Na tst często też nabiera się pewności siebie, co wiąże się ze zmianą postury - wyprostowany wydajesz się być wyższy.

Czy powiększą mi się dłonie i stopy?
Nie. To także jest zależne od innych hormonów. Można je natomiast wyćwiczyć, żeby wyglądały na solidniejsze.

Czy na hormonach zrobią mi się mięśnie?
Nic samo z siebie się nie zrobi. Na hormonach o wiele łatwiej zbudować nową sylwetkę, zwiększa się też wytrzymałość fizyczna, jeśli jednak nie zaczniesz rzetelnie ćwiczyć, możesz zapomnieć o muskulaturze.

Co z głosem?
Głos na tst zmienia się, w większości przypadków dużą zmianę słychać po ok. 2 miesiącach, choć każdy reaguje indywidualnie, zatem zmiana może nastąpić już po kilku tygodniach lub dopiero po pół roku. Większość doświadcza lekkiej mutacji, choć zazwyczaj nie jest tak spektakularna jak u nastolatków, bo głos już jest po naturalnych zmianach (kobiety też przechodzą mutację, tyle że o wiele łagodniej).

Czy jednorazowa dawka/jedno opakowanie coś zmieni?
Nie. Tylko długotrwałe przyjmowanie hormonów gwarantuje trwałe zmiany. To, co wykształci się przez kilka miesięcy, znika po jakimś czasie. W niektórych przypadkach nawet okres nie zniknie. Być może "zaprogramowany" zarost będzie trochę gęstszy.

Czy muszę brać hormony w zastrzykach?
Nie, są różne formy przyjmowania tst: zastrzyki, tabletki, implanty (w Polsce trudno je dostać), żele... Pacjent razem z lekarzem może znaleźć odpowiedni zamiennik dla szotów.

Czy na hormonach mogę mieć dzieci?
Zdecydowanej większości transów na hormonach zanika okres, a żeńskie hormony są "miażdżone" przez tst, przez co zajście w ciążę jest bardzo trudne, niemal na granicy niemożliwości. Dopóki nie wykona się panhisterektomii (tzw. dwójki), jest możliwe przywrócenie naturalnego cyklu i urodzenie dziecka (przy długim stosowaniu może zajść potrzeba leczenia żeńskimi hormonami). Natomiast ojcem biologicznym nie można zostać nawet po operacjach.

Czy na hormonach wyłysieję?
Transi zwykle łysieją szybciej niż ich rówieśnicy lub mężczyźni z rodziny, będąc w ich wieku. Zwykle jest to wina niedokładnie dobranych dawek tst lub nadmiernej wrażliwości kobiecego organizmu na męskie hormony. Zazwyczaj pierwsze oznaki pojawiają się po roku-dwóch, choć oczywiście można zaobserwować łysienie zarówno po dwóch miesiącach, jak i nigdy go nie doświadczyć. To kwestia indywidualna.

Czy każdy ma trądzik?
Mniejszy lub większy, ale większość ma, zwłaszcza na początku leczenia. Z czasem powinien zanikać. Znam przypadek, w którym tst akurat zakończył wszelkie problemy ze skórą.

Co z zarostem?
Będzie. I to wszędzie. Mało który trans decyduje się na regularną kontrolę endokrynologiczną, a standardowe dawki zwykle powodują, że po kilku latach zarost atakuje także barki, ramiona, a nawet plecy. Większość znanych mi transów po kilkuletnim leczeniu ma włosy w miejscach, o których nawet nie wiedzieli, że istnieją. ;) Końcowy efekt mocno zależy od siły i koloru zarostu ze stanu "przedhormonalnego".

Czy urośnie mi penis?
Nie. Powiększy się za to łechtaczka (o 1-5cm), która jest odpowiednikiem penisa. Powstały mini-fiutek jest z wyglądu bardzo podobny do penisa, a naturalnie występujący wzwód łechtaczki jest o wiele bardziej widoczny.

Co czuć "tam na dole"?
Na hormonach zwykle pojawia się problem z nadmierną suchością, a co za tym idzie - swędzeniem i pieczeniem. Zazwyczaj objawy skutecznie łagodzą żele i kremy dla kobiet przy menopauzie. Z tego też powodu w razie seksu waginalnego należy stosować dodatkowe nawilżenie. Generalnie genitalia stają się bardziej wrażliwe na dotyk. Prawdopodobnie doświadczysz uczucia, jakie towarzyszy genetycznym facetom przy niechcianych erekcjach. ;)

Czy na hormonach będę nierozpoznawalny dla starych znajomych?
Raczej nie. Działa tutaj taka sama zasada, jak w przypadku dojrzewających chłopców - zwykle jest się w stanie poznać na zdjęciu, który nastolatek to aktualnie dorosły facet, pokazujący owe zdjęcie.

Czy tst utwierdzi mnie w decyzji o zmianie płci?
Absolutnie nie należy traktować hormonów jako leku na wątpliwości! Jeśli nie jesteś pewny, czy zmiana płci jest dla ciebie, spróbuj testu prawdziwego życia lub przepracuj temat z terapeutą. Takie stosowanie hormonów jest lekkomyślne i nieodpowiedzialne!

Co się dzieje z okresem?
U większości transów okres zatrzymuje się w ciągu trzech miesięcy na zastrzykach i sześciu na żelach, tabletkach. Czasem lekarz przepisuje wspomagające środki, które stosuje się na początku terapii hormonalnej. Po odstawieniu hormonów okres wraca.

Co dzieje się z tyciem na hormonach?
Zmienia się sposób tycia na męski, czyli brzuszny. Na hormonach ma się skłonność do tworzenia oponki i "bebecha" zamiast szerokich bioder i ud.

Czy na hormonach zmienię orientację?
Hormony mogą pomóc w oswajaniu się ze swoją orientacją, nabraniu większej śmiałości oraz wyzwoleniu myślenia o seksie, co czasem prowadzi do zaskakujących wniosków, jednak nie zmieniają orientacji same z siebie. Część transów na hormonach pozbywa się niechęci do kobiecego ciała (ich ciało staje się coraz mniej kobiece) i zaczynają dostrzegać walory estetyczne pań.

Czy będę ciągle napalony?
Prawdopodobnie tak, przynajmniej przez pierwsze tygodnie/miesiące. Po kilku/kilkunastu miesiącach libido powinno wrócić do normy lub być tylko trochę podwyższone.

Jak szybko pojawiają się zmiany w wyglądzie?
To zależy od danego organizmu. Nie należy się jednak spodziewać spektakularnych efektów w ciągu pierwszych dwóch-trzech miesięcy. Jak kiedyś mi dobrze poradzono: "Nie biegaj codziennie do lustra, bo na razie nic nie zobaczysz".

Czy znikną mi piersi?
Nie. Testosteron może "wypalić" część tłuszczu (a jak wiadomo, cycek to gruczoł + tłuszcz), przez co piersi zmniejszą się lub podniosą, jednak na pewno nie znikną całkiem.

Jak długo należy je brać?
Zazwyczaj do końca życia. Do czasu panhisterektomii (tzw. dwójki) można odstawić tst pod okiem lekarza, wtedy jednak dojdą do głosu z powrotem żeńskie hormony. Po panhisterektomii organizm nie produkuje już wystarczająco dużo hormonów płciowych, dlatego konieczne jest dostarczanie ich z zewnątrz - obojętnie czy żeńskich, czy męskich.

Czy mam obowiązek brać hormony?
Nie, nie ma takiego wymogu. Jest to jednak podstawa do operacji oraz zmiany danych, jeśli więc nie masz przeciwwskazań medycznych do hormonów, będziesz musiał opracować inne argumenty dla sądu oraz przemyśleć metodę operacji (np. piersi mogą po operacji wrócić jak w przypadku lipomastii). Pamiętaj, że branie hormonów tylko na czas rozpraw i/lub operacji z późniejszym odstawieniem jest zwyczajnie głupie i absolutnie nie należy tak robić!

Czy mogę na raz brać hormony i blokery?
Nie ma takiej potrzeby. Hormony męskie są silniejsze niż żeńskie, dlatego nie trzeba ich wspomagać blokerami, żeby robiły swoje.

Im więcej testosteronu tym lepiej?
Wszystko w nadmiarze szkodzi. Poza tym nadmiar tst przekształca się w estrogeny, czyli żeńskie hormony, a bardzo wysoki poziom tst przyspiesza łysienie.

Gdzie robi się zastrzyki?
Zazwyczaj w mięśnie pośladków lub ud.

Czy zmienia się orgazm?
Tak. Jest krótszy, bardziej intensywny, trochę inny w odczuciu. Łatwiej jest też go osiągnąć poprzez bezpośrednią stymulację łechtaczki. Kobiecy organizm musi się nauczyć orgazmować, na hormonach jest to łatwiejsze.

Czy tst to steryd?
Tak. Testosteron jest sterydem anabolicznym.

Czy każdy może brać hormony?
Istnieją przeciwwskazania, przez które dana osoba nie może brać hormonów. Zazwyczaj stosuje się wtedy blokery lub szuka innej postaci podawania. Bywają osoby, które w ogóle nie mogą podejmować leczenia hormonalnego. O tym, czy i jak dany trans może się leczyć, decyduje lekarz. Czasem przed rozpoczęciem leczenia wymagane jest doprowadzenie organizmu do jako takiej formy, zwłaszcza w przypadku nieleczonych chorób przewlekłych lub zaburzeń związanych z postrzeganiem własnego ciała (np. anoreksja).

Czy na tst zmieni mi się charakter?
W częściowo tak, choć nie da się przewidzieć, w jaki sposób i jak mocno. Na pewno z leczeniem tst pojawia się większa stabilność emocjonalna oraz łatwość logicznego myślenia. Nie można jednak liczyć, że tst cudownie zmieni kogoś w super-twardziela, radzącego sobie z każdym problemem w życiu.

Czy terapia hormonalna jest bezpieczna?
Tak, o ile preparat pochodzi z legalnego, sprawdzonego źródła, a przebieg leczenia nadzoruje specjalista.

Jakie są skutki uboczne?
Ulotki podają zazwyczaj zatrzymanie wody w organizmie, reakcje alergiczne (zwykle skórne), ryzyko nowotworu narządów rodnych, piersi/sutka i wątroby, nadmierne owłosienie ciała, łysienie, zmiany popędu seksualnego,  trądzik, zwiększenie cholesterolu. Jak przy każdym schorzeniu przewlekłym, należy regularnie zgłaszać się na kontrolę do specjalisty i robić badania okresowe.

Czy można brać hormony "po cichu"?
Początkowo tak, jednak z czasem efekty będą coraz bardziej widoczne aż do braku możliwości ich ukrycia.

W jakim wieku mogę zacząć brać hormony?
Około 15-17 r.ż., o ile rodzice wyrażą zgodę, a organizm jest gotowy na takie leczenie.

Ile kosztuje terapia hormonalna?
Na chwilę obecną (maj 2015) transi nie łapią się na refundację leku hormonalnego, dlatego płacą 100% ceny. Leczenie zastrzykami to ok. 65zł na 2-3 miesiące (tst + igły i strzykawki).

Jak zdobywa się hormony?
O stosowaniu hormonów decyduje lekarz specjalista, np. seksuolog, endokrynolog, ginekolog. Wypisuje on receptę, którą wykupuje się w aptece jak każdy inny lek. Specjalista może wypisać informację dla lekarza rodzinnego o stosowanym leku, dzięki czemu nie trzeba chodzić po recepty do specjalisty, a jedynie do zwykłej przychodni.

Czy za recepty się płaci?
Zależy do jakiego lekarza chodzisz. Jeśli chodzisz do lekarza darmowego, przyjmującego na NFZ, to wypisywanie recept jest darmowe. Jeśli chodzisz prywatnie, decyduje o tym sam lekarz lub spółka, do której należy (czasem płaci się tylko za wizytę, czasem za wizytę i recepty, czasem wizyty po samą receptę są darmowe...).

Czy na hormonach zatrzymuje się woda w organizmie?
Często słyszę o takich przypadkach. Zatrzymanie wody w organizmie jest podobne do tycia, niektórzy doświadczają tego przed okresem. Zazwyczaj pomaga kuracja łagodnymi środkami moczopędnymi, choć bywają sytuacje, w których potrzeba bardziej zaawansowanego leczenia. Nie u wszystkich też taki objaw występuje.

Czy na tst będę agresywny?
Na początku możesz być drażliwy, łatwiej się irytować oraz tracić nad sobą panowanie, zwłaszcza zaraz przed i zaraz po kolejnym zastrzyku. Z czasem sytuacja wraca do normy.

Dodatkowe pytania zgłaszajcie w komentarzach lub innymi drogami - postaram się wydłużać listę odpowiedzi!

27 komentarzy:

 1. Czy jest możliwość brania tst który nie wywoła tak dużego porostu włosów na ciele?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zarost jest zależny od twojej genetyki, ale zazwyczaj im większa dawka, tym więcej zarostu. Tabletki mają mniejsze dawki niż zastrzyki. Pamiętaj, że zbyt mała dawka może jedynie siać zamęt w gospodarce hormonalnej zamiast "zmiażdżyć" estrogeny (np. rozreguluje okres zamiast go zatrzymać), dlatego na pewną dawkę zarostu trzeba się przygotować.

   Usuń
 2. Co jezeli chce zmienic plec, ale nie chce brac hormonow bo nie chce zmian w swoim wygladzie nie liczac usuniecia cyckow itp.? Moge tak?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo trudno będzie uzasadnić to w sądzie. Sąd nie patrzy na to, że nie chcesz być kobietą, tylko czy jesteś mężczyzną - wbrew pozorom to nie jest to samo. Jeśli nie zależy ci na męskim wyglądzie i nie uzasadnisz tego w logiczny sposób (albo nie czujesz się w pełni mężczyzną), to sąd prawdopodobnie nie wyda pozytywnego wyroku.

   http://transseksualizm.blogspot.com/2015/05/co-zamiast-typowych-operacji.html
   http://transseksualizm.blogspot.com/2015/05/zmiana-danych-bez-zmiany-pci-metrykalnej.html

   Usuń
 3. Czy NFZ finansuje mastektomie jako zmianę płci, a nie jako chęć usunięcia wątpliwości,że ma się raka piersi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Refunduje jako usunięcie piersi u mężczyzny, czyli usunięcie ginekomastii gruczołowej. W żadnym innym przypadku u transa nie da się zrefundować tej operacji.
   http://transseksualizm.blogspot.com/2015/06/jak-zrobic-mastektomie-na-nfz.html

   Usuń
 4. Mam dodatkowe pytanie kierowane obawami. Napisałeś "zajście w ciążę jest bardzo trudne, niemal na granicy niemożliwości". Jestem od 2 miesięcy na tst. Mam partnera, z którym chcę współżyć na stałe (mimo lekkich oporów sprawia mi to przyjemność). Czy muszę się obawiać "wpadki"? Czy mogę być spokojny tak na 100%? Raczej wolałbym uniknąć niespodzianki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdy nie ma pewności na 100% przed wycięciem macicy. Zwykle wpadek nie ma, bo i okres znika (macica nie jest na bieżąco przygotowywana, że tak to ujmę), i hormony niesprzyjające (brak owulacji, wysokie ryzyko wczesnego poronienia), i sama pochwa mniej przyjazna plemnikom... Dwa miesiące to krótko, na pewno nie rezygnowałbym z antykoncepcji tak wcześnie, ale zazwyczaj transi nie wpadają. ;) Polecam rozmowę z lekarzem prowadzącym, na pewno będzie w stanie przedstawić dokładne dane co do ryzyka ciąży.

   Usuń
  2. Dołączę się do pytania. Jestem na hormonach 4 miesiące. Chcę współżyć z moim chłopakiem, który jest biologicznym mężczyzna. Oczywiście z prezerwatywą ze względów nie tylko ewentualnej "wpadki". Mimo to czy powinienem się martwić jeśli dojdzie do np. pęknięcia prezerwatywy? Wiem że to się aż tak często nie zdarza ale jednak. Jestem strasznym panikarzem. Okresu nie mam. Oczywiście jestem przed wszelkimi ingerencjami chirurgicznym. Nie chcę też poruszać tego tematu z moim lekarzem prowadzącym ani żadnym innym. Może uznasz to za głupie ale nie jestem w stanie o to pytać i tego nie zmienię. Więc czy mogę spokojnie wpuścić chłopaka do środka i zająć się przyjemnością czy może zabezpieczyć się jakoś jeszcze? A może całkiem zrezygnować? Ale co jeśli sperma tak czy inaczej się dostanie do wnętrza? Np na palcach albo jakkolwiek. Chcę dać upust naszemu pożądaniu ale mam te głupie obawy. Poradzisz coś? Może jeszcze potrzebujesz jakiś informacji? To pytaj. Na wszystko chętnie odpowiem.

   Usuń
  3. Tak jak powyżej, pewności nie będzie nigdy. Ryzyko jest zdecydowanie mniejsze niż u pary heteroseksualnej. Wpadki, kiedy używa się zabezpieczeń, nie są aż tak częste. U transów dodatkowo dochodzą hormony, trochę pokrętna antykoncepcja hormonalna. ;) Nie bałbym się seksu z prezerwatywą. Bardzo trudno o zapłodnienie, kiedy sperma jest przenoszona na przedmiotach lub palcach, należy natomiast uważać na pre-ejakulat (tzw. "wilgotnienie penisa"), ponieważ zawiera plemniki.

   Myślę, że takie obawy ma każdy posiadacz macicy, niezależnie od płci. ;) Zadbajcie o prezerwatywy i będzie dobrze (pamiętajcie, że przy seksie analnym też należy się zabezpieczać, nie wszystko zawsze wpada tam, gdzie powinno).

   Usuń
 5. Jesli chce zmienic plec, ale nie chce brac hormonow choc branie ich to jedyny sposob by sad wyrazil pozytywna opinie na zmiane moich danych - to dlaczego nie moge tego zrobic?
  Czy po operacji usuniecia piersi beda one rosly? Tak sami z macica - czy po jej usuniecia mam sie czegos obawiac?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dołączam się do pytania.

   Usuń
  2. Mam nadzieję, że pomoże:
   http://transseksualizm.blogspot.com/2016/06/zmiana-pci-bez-hormonow.html

   Usuń
 6. Też chciałbym to wiedzieć... możesz odpowiedzieć na to pytanie? Jedyne co chce zmienić w swoim wyglądzie, to "zniknąć" piersi... bo podoba mi się mój androgyniczny wygląd. Czy np podczas brania blokerów, można usunąć biust do zera i nie będzie nic później rosło?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gruczoł nie odrośnie, wycięta tkanka tłuszczowa też nie. Puchnąć natomiast może tkanka wokół cięcia. Jeśli zależy ci wyłącznie na usunięciu piersi, to może przemyśl ekstremalne pomniejszanie?

   http://transseksualizm.blogspot.com/2015/05/co-zamiast-typowych-operacji.html
   http://transseksualizm.blogspot.com/2016/06/zmiana-pci-bez-hormonow.html

   Usuń
 7. Gdzie moge znalezc jakas konsultacje lekarska zeby zaczac brac tst ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żeby zacząć brać hormony musisz być w trakcie lub po diagnostyce pod kątem transseksualizmu. Recepty wypisuje seksuolog, on też zleca badania przed hormonami, natomiast psycholog robi testy. Rozejrzyj się po lekarzach w swojej okolicy.

   Usuń
 8. Mam pytanie co do zmian w głosie. Czy to będzie dalej ,,mój" głos, jedynie niżej brzmiący czy zmieni się też barwa itd. ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, jak u innych, ale mój głos w ogóle nie jest podobny do wcześniejszego.

   Usuń
 9. Mam pytanie: jaki minimalny poziom tkanki tłuszczowej jest wymagany żeby podano mi tst? Istnieje wogóle takie ograniczenie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie słyszałem o takim. Wiem, że jeśli ktoś jest w stanie porządnej niedowagi (np. z powodu anoreksji), to czasem każą mu najpierw przytyć, ale to dla ogólnej poprawy zdrowia nim zacznie się leczenie, a nie dla samego testosteronu.

   Usuń
 10. Jakie zmiany po testosteronie nie znikają po zaprzestaniu przyjmowania go?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zagęszczenie zarostu razem z miejscami jego występowania (może z czasem osłabnąć, ale nie zniknie), głos (podwyższy się, ale najczęściej nie do tego stopnia, jak był wcześniej), wyłysiałe fragmenty głowy, często sposób tycia, czasem tłusta cera lub trądzik, jeśli występowały w trakcie kuracji. Przy czym mówimy tu o długim stosowaniu, a nie kilku fiolkach (przy krótkim stosowaniu zmiany najczęściej cofają się całkiem). Czasem potrzebne jest leczenie, żeby przywrócić regularny cykl miesiączkowy lub płodność (przez kurację tst można stać się bezpłodnym).

   Usuń
 11. Czy testosteron zmniejsza piersi?

  OdpowiedzUsuń
 12. Czy jeżeli się śpiewa, dalej będzie można śpiewać czysto, tyle że niżej na tst?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy od przypadku. Spotykałem zarówno osoby, które dalej świetnie śpiewały, jak i takie, które nie były w stanie zapanować nad nowym głosem.

   Usuń

Dodawanie komentarzy bez logowania:
"Anonimowy" - komentarz będzie podpisany jako "Anonimowy"
"Nazwa/adres URL" - komentarz będzie podpisany wybranym przez Ciebie nickiem lub imieniem, można dodać inne informacje (opcjonalnie).

PAMIĘTAJ! Po drugiej stronie ekranu siedzi żywy człowiek. Rozmawiajmy, nie walczmy.