UWAGA! Wszelkie kopiowanie treści bloga bez mojej zgody będę uważał za kradzież. Wszystkie poniższe teksty (o ile nie napisano inaczej) są tylko i wyłącznie mojego autorstwa. Cytując lub tworząc własny tekst na podstawie mojego, koniecznie zamieść źródło, tj.: http://transseksualizm.blogspot.com/

13 maja 2014

Wizyta u biegłego sądowego.

Mimo że do sądu składasz wszelkiej maści opinie i wyniki badań, prawdopodobnie zostanie powołany także biegły sądowy. Kim jest biegły?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bieg%C5%82y_s%C4%85dowy
Kliknij, żeby powiększyć.

Prościej mówiąc, biegły jest - w tym przypadku - lekarzem, który ma za zadanie stwierdzić, czy faktycznie zmiana twoich danych to dobry pomysł. Na podstawie papierów, które złożyłeś i własnych działań (rozmowa z tobą, zlecenie dodatkowych badań itp.) wystawia dla sądu dodatkową opinię.
Post na podstawie moich doświadczeń i rozmów ze znajomymi/czytającymi.

Jak wygląda kontakt z biegłym?
Kiedy sędzia postanowi powołać biegłego, zostajesz o tym poinformowany (zazwyczaj już na rozprawie). Dowiadujesz się w tym samym czasie o ewentualnej zaliczce, którą musisz wpłacić w ciągu tygodnia lub dwóch od dnia, w którym cię poinformowano. Resztę załatwia już sam sąd - kontaktuje się z biegłym, przesyła dokumenty itd. Jeśli nie zapowiedziano inaczej, powinieneś cierpliwie czekać na pismo z sądu/od biegłego, w którym dostaniesz dalsze instrukcje. Możesz dowiedzieć się, kogo wyznaczono na biegłego w informacji w sądzie po podaniu numeru sprawy (będziesz go mieć na wszystkich papierach związanych z rozprawami, wystarczy jakiś pokazać, a oni już sobie znajdą).

Co się dzieje na wizycie?
Jest szansa, że nie będziesz musiał się w ogóle spotkać z biegłym, a opinia wystawi wyłącznie na podstawie papierów dostarczonych przez sąd (zwłaszcza, jeśli powołany na biegłego zostanie ten sam lekarz, który cię diagnozował). Jeśli jednak zostanie wyznaczony termin badania, dostosuj wszystkie plany pod tę datę lub zadzwoń do gabinetu/poradni i zapytaj, czy możliwa jest zmiana. Jeśli musisz jechać do innego miasta, zaplanuj podróż tak, żeby mieć co najmniej godzinę zapasu (korki, opóźnienia, dojazdy w obcym mieście itd.). Są dwie możliwości - albo wizyta będzie jedynie formalnością, albo będziesz musiał wypełnić jakieś testy czy wykonać inne badania. Najczęściej występuje wersja z krótką wizytą, na której zwyczajnie potwierdzasz to, co jest w twojej podstawowej opinii (tej złożonej z pozwem). Jeśli trafi ci się biegły zlecający badania, po prostu wykonujesz je jak najszybciej, wracasz do biegłego i oddajesz wyniki. Tyle twojego udziału.

Co potem?
Biegły sam załatwia swoje sprawy z sądem, tak samo jak wcześniej sąd z nim. Ty tylko czekasz na pismo, w którym będzie wyznaczenie terminu następnej rozprawy oraz kopia opinii biegłego.

Co jest w takiej opinii?
Informacje na temat wizyty (kto, gdzie, kiedy, po co), krótkie streszczenie twojej trans-historii oraz wnioski biegłego. Fragment końcowy mojej opinii: "Na podstawie badania seksuologicznego i dostępnej dokumentacji medyczno-psychologicznej stwierdzam u .....skiej zaburzenia identyfikacji płci typu transseksualizm K/M. Stwierdzam istnienie medycznych przesłanek dla zmiany płci metrykalnej." Wymienione "badanie seksuologiczne" było po prostu krótką rozmową.

Co z zapłatą?
Nie płacisz za nic biegłemu w trakcie wizyty, wszelkie opłaty trafiają do niego poprzez sąd. To od sądu dostaniesz wezwanie do zapłaty z określoną kwotą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodawanie komentarzy bez logowania:
"Anonimowy" - komentarz będzie podpisany jako "Anonimowy"
"Nazwa/adres URL" - komentarz będzie podpisany wybranym przez Ciebie nickiem lub imieniem, można dodać inne informacje (opcjonalnie).

PAMIĘTAJ! Po drugiej stronie ekranu siedzi żywy człowiek. Rozmawiajmy, nie walczmy.