UWAGA! Wszelkie kopiowanie treści bloga bez mojej zgody będę uważał za kradzież. Wszystkie poniższe teksty (o ile nie napisano inaczej) są tylko i wyłącznie mojego autorstwa. Cytując lub tworząc własny tekst na podstawie mojego, koniecznie zamieść źródło, tj.: http://transseksualizm.blogspot.com/

16 maja 2014

Podanie do szkoły.

Tutaj pisałem o zmianie danych w szkole. Link do przykładowego podania uwielbia wygasać, zatem postanowiłem wrzucić tekst jako osobny post i mieć z nim święty spokój. ;) Oryginalnego pliku nie mam, utknął na rozwalonym lapku, więc ta wersja może się różnić od poprzedniej. Podanie jest przykładowe, żeby pokazać w jakim stylu pisać. Należy obowiązkowo dostosować je do swojej sytuacji! Absolutnie nie może brzmieć jak żądanie lub ultimatum, podanie = prośba. Możesz dokładniej opisać swoją sytuację, wyjaśnić, w czym dokładnie przeszkadzają ci dane na liście lub co umożliwią męskie, jakie inne zobowiązania bierzesz na klatę... Jeśli rodzice są pozytywnie nastawieni, warto poprosić ich o napisanie podobnego podania i oddania ich razem. Każdy kwitek od lekarza skseruj i dodaj jako załączniki. Pamiętaj też, że samo podanie nie zastąpi rozmowy z dyrektorem. Nigdy nie pisz o zmianie danych w legitymacji szkolnej - to jest dokument taki sam jak dowód i nie wolno ci o to prosić bez wyroku sądowego.


[miejscowość], [data]r.
[imię i nazwisko z oficjalnych dokumentów]
[pełny adres korespondencyjny/zamieszkania]
[numer telefonu]
[klasa]

Sz.P. [imię i nazwisko dyrektora]
Dyrektor  [pełna nazwa szkoły łącznie z patronem]
w [miejscowość, w której jest szkoła]P O D A N I E

Dnia XX.XX.XXXXr. przyjęto mnie do [nazwa szkoły] do klasy pierwszej o profilu [nazwa profilu]. W związku z tym zwracam się z serdeczną prośbą o zmianę danych na wewnętrznej liście uczniów [lub po prostu "w dzienniku"] na [twoje męskie imię i nazwisko*].

Swoją prośbę uzasadniam faktem, iż jestem osobą transseksualną typu kobieta -> mężczyzna (K/M).  Funkcjonowanie jako kobieta jest dla mnie wyjątkowo ciężkim przeżyciem, naraża mnie na przykre sytuacje i wyśmiewanie. Uniemożliwia mi także w pełni swobodne kontakty z innymi uczniami oraz zniechęca do aktywnego uczestnictwa w zajęciach szkolnych. Wykluczenie tych przeszkód i możliwość funkcjonowania zgodnie z płcią odczuwaną psychicznie sprawi, że będę w stanie w pełni skupić się na nauce.

Ze swojej strony zobowiązuję się do jak najszybszego uregulowania sytuacji prawnej, tj. zmiany płci metrykalnej na męską.**

Z wyrazami szacunku,
[odręczny podpis zgodny z oficjalnymi danymi]

Załączniki:
[wypisujesz od nowych linijek wszystko, co załączasz do podania]

* żeby nie powodować podejrzanego zamętu oraz nie naciągać uprzejmości dyrekcji, te dane będziesz miał do końca szkoły, więc je przemyśl (post o imieniu)
** to formułka, dzięki której szkoła nie będzie miała problemów - a ty działasz wedle swoich możliwości, ponieważ nie masz wyznaczonego terminu. Zazwyczaj przyjmuje się, że zmiana nastąpi przed maturą, ale jeśli nie, to też się nic nie dzieje, po prostu będziesz musiał wymienić świadectwa po otrzymaniu wyroku.

7 komentarzy:

 1. Wielkie dzięki! :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za ten post jednak technikum muszę kończyć jako dziewczyna .Mógłbyś może napisać post o zmianie tych świadectw szkolnych i maturalnych(w moim przypadku też z egzaminu zawodowego) , oraz jak wygląda sprawa ze zmiana takich dokumentów na studiach? Z góry dzięki bo nie ukrywam, że to dla mnie dość ważne .

  OdpowiedzUsuń
 3. Grabieżco, mam pytanie... idę na studia, to mam kierować takie podanie do rektora czy dziekana...? Nie znam się na tym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podpinam się pod pytanie.

   Usuń
  2. mój seksuolog powiedział, że do osoby najwyżej postawionej.

   Usuń
 4. Czy jeśli idę do nowego liceum i już mam informacje, że ktoś widział moje żeńskie dane na liście uczniów przyjętych do szkoły to mógłbym w tym podaniu wpisać także inne nazwisko? Czy to raczej nie przejdzie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli to jest jedyna motywacja, to raczej nie przejdzie. Zwłaszcza jeśli w rzeczywistości nie zamierzasz zmieniać nazwiska (powinno być takie, jakie będzie po sądzie). Jeśli ten ktoś cię nie zna, to raczej nie zapamięta, że to była Malinowska zamiast Malinowskiego, ja nie pamiętałem ani jednego nazwiska z mojej listy przyjętych do klasy, a co dopiero do szkoły. A jeśli ten ktoś cię zna, to nazwisko nie ma znaczenia.

   Myślę, że dodatkowa zmiana danych zawsze będzie trudniejsza do przepchnięcia, zwłaszcza jeśli zostaniesz wpisany obok prawdziwych danych (nigdy nie wiesz, na co zgodzi się szkoła). Jeśli zmienione jest samo imię, nauczyciel domyśli się, skąd taka zmiana. Jeśli wszystko, może zapytać na lekcji. Jeśli jednak planujesz zmianę nazwiska, to możesz się o to starać, tłumacząc, że po zmianie dokumentów tak właśnie będziesz się nazywał i nie chcesz zamieszania w trakcie nauki w tej szkole.

   Usuń

Dodawanie komentarzy bez logowania:
"Anonimowy" - komentarz będzie podpisany jako "Anonimowy"
"Nazwa/adres URL" - komentarz będzie podpisany wybranym przez Ciebie nickiem lub imieniem, można dodać inne informacje (opcjonalnie).

PAMIĘTAJ! Po drugiej stronie ekranu siedzi żywy człowiek. Rozmawiajmy, nie walczmy.